ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ 2-6: Καταιγιστική η αντίπαλος του Ολυμπιακού (highlights)

Μέσα σε 45 λεπτά πέτυχε τρία γκολ και απλοποίησε το παιχνίδι με την Ουντινέζε για την 21η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας τελικά με 6-2.

Τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα ήταν αρκετά για την Αταλάντα, που διέλυσε την Ουντινέζε με 6-2 για την 21η αγωνιστική, έχοντας πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα. Στους 41 βαθμούς έφτασε η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, έξι περισσότερους από την Γιουβέντους στη μάχη της 4άδας της Serie A.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες πάτησαν στο χορτάρι του Ούντινε με την ίδια διάταξη, έχοντας την τριάδα στην άμυνά τους. Ωστόσο η Αταλάντα ήρθε από νωρίς να φανερώσει τις προθέσεις της, πήρε την μπάλα στα πόδια της και απείλησε πρώτη φορά από στατική φάση στο 13′, όταν ο Τολόι βρήκε την μπάλα μπροστά του μετά το κόρνερ αλλά το σουτ πέρασε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς, μετά την σέντρα του Πετσέλα πήδηξε ψηλότερα από όλους, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Παντέλι.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 22′, όταν ο Μουριέλ βρέθηκε στην αντεπίθεση απέναντι από τον Παντέλι και με υπέροχη ατομική ενέργεια και πλασέ στην αριστερή γωνία, διαμόρφωσε το 0-2!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα, με την πρώτη απόπειρα της Ουντινέζε να χρονολογείται στο 37ο λεπτό, όταν ο Μολίνα αστόχησε από το ύψος της περιοχής.

Σε μία ακόμα υποδειγματική αντεπίθεση οι «Μπεργκαμάσκι» βρήκαν και τρίτο γκολ, όταν ο Μαλινόφσκι είδε την μπάλα να έρχεται σε αυτόν μετά από απομάκρυνση και πλάσαρε -σχεδόν- προ κενής εστίας στο 43′, αφήνοντας ανήμπορο να αντιδράσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουντινέζε έπρεπε να ανέβει ένα βουνό, ωστόσο ο Ναουέλ Μολίνα που απείλησε στο πρώτο μέρος, ήταν και ο… τυχερός της βραδιάς, αφού είδε το σουτ του από απόσταση να κοντράρει και να καταλήγει στην εστία του Μούσο στο 59′, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-3. Αυτό δεν άλλαξε σε τίποτα την εικόνα του αγώνα, αφού η Αταλάντα συνέχιζε να πατάει στην αντίπαλη περιοχή με την ίδια άνεση, αλλά το σουτ του Μουριέλ κόντραρε στα σώματα και έφυγε ψηλά στο 71′.

Ο Κολομβιανός όμως ήταν σε τρομερή βραδιά και χτυπούσε συνεχώς στην κόντρα τους αντιπάλους του. Στο 76ο λεπτό χόρεψε ξανά την άμυνα της Ουντινέζε και πλάσαρε ιδανικά για το το 4ο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό! Αποτέλεσμα που δεν έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Αταλάντα να συνεχίζει να διατηρεί την μπάλα στην κατοχή της και να ψάχνει ένα ακόμα τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Μαλινόφσκι στο 86′ πέρασε άουτ, ενώ ο Ίλισιτς απέτυχε να σκοράρει εξ’ επαφής, ένα λεπτό αργότερα.

Αντ’ αυτού ο Μπέτο έπιασε στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 88′ και νίκησε δεύτερη φορά τον Μούσο, μειώνοντας σε 2-4. Όμως ο Μέλε είχε την… πρότελευταία σφαίρα του παιχνιδιού, αφού η Αταλάντα ένα λεπτό αργότερα επιτέθηκε από τα δεξιά, με τον Μίραντσουκ να γυρίζει ιδανικά την μπάλα στην περιοχή και να σερβίρει ιδανικά για το 2-5 στο 89′.

Την τελευταία πινελιά έβαλε με πλασέ ο Πεσίνα στο 90+2′ για το τελικό 2-6!

Ουντινέζε: Παντέλι, Μπεκάο, Ντε Μάιο, Νάουτινγκ, Πέρεζ, Μολίνα, Γουάλας, Ουντόζι (66′ Σόπι), Πουσέτο (73′ Σαξές), Ντεουλοφέου, Μπέτο

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι, Παλομίνο, Τζιμσίτι, Μέλε, Ντε Ρουν (46′ Πεσίνα), Κοοπμάινερς, Πετσέλα (73′ Χάτεμπερ), Μαλινόφσκι, Πάσαλιτς (73′ Μίραντσουκ), Μουριέλ (79′ Ίλισιτς)