ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1: Φαν Βέερτ ο τιμωρός, Παναθηναϊκός ο... αυτοκαταστροφικός!

Ο απίθανος Τομ Φαν Βέερτ τιμώρησε τα «εγκληματικά» λάθη της πράσινης άμυνας, ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Σάντσες και ο Παναθηναϊκός υπέστη ήττα – πισωγύρισμα στο Βόλο (3-1)

Replay της ρεβάνς του κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο πριν από τις γιορτές ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα στο Πανθεσσαλικό. Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος στο χορτάρι και είχε τις καθαρές ευκαιρίες, ο Βόλος είχε παθητικό ρόλο αν και είχε τον ρυθμό και έψαχνε τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να απειλήσει.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Παλάσιος, συνέχισαν με ευκαιρία του Μακέντα που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει, είχαν φάσει και με τον Αϊτόρ, είχαν κι άλλη -μεγάλη- ευκαιρία με τον Αϊτόρ. Σε καμία από αυτές ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει, όπως συνηθίζει να κάνει στα πρώτα ημίχρονα των τελευταίων αγώνων, με το 0-0 να αδικεί τη συνολική του προσπάθεια και την εικόνα του.

Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικό buil-up (ξεκινούσε από τον Μπρινιόλι), οι παίκτες έβαζαν την μπάλα κάτω και έψαχναν ορθολογικά τους κενούς χώρους, είχε και έναν εξαιρετικό Παλάσιος, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και είχε τις περισσότερες προσπάθειες από τους συμπαίκτες του.

Ο Κώτσιρας “σκότωσε” την ομάδα του

Όλα αυτά, όμως, κατέληξαν στον κάλαθο των σκουπιδιών όταν ο Βόλος βρήκε το γκολ. Και το βρήκε σε… δώρο του Κώτσιρα, στην πρώτη τελική εντός εστίας των γηπεδούχων! Συγκεκριμένα, ένα λάθος γύρισμα του Κώτσιρα, στο 35′, έδωσε την ευκαιρία στον Τομ Βαν Βέερτ να πάρει την μπάλα και να πλασάρει εύστοχα για το 1-0 των γηπεδούχων κόντρα στη ροή του αγώνα!

Η τελευταία φορά που οι “πράσινοι” έμειναν πίσω στο σκορ ήταν στο ίδιο γήπεδο και στο ίδιο λεπτό (!), από τον Αραμπούλι στο ματς με τη Λαμία, με την ανατροπή να έρχεται στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνο που σε σχέση με εκείνο το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με παίκτη λιγότερο, μετά την απευθείας κόκκινη του Χίντλερ σον Σάντσες στο 45′, για πάτημα στον Μπαριέντος, με τον επίσημο Παναθηναϊκό να την χαρακτηρίζει ως “απόλυτα άδικη” στο live του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν αναγκασμένος να βγει μπροστά και να πιέσει με μεγαλύτερη ένταση από το πρώτο ημίχρονο. Η ειδοποιός διαφορά ήταν πως ο Βόλος κρατούσε περισσοτερο μπάλα, ενώ είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του β’ σαρανταπενταλέπτου στην εκτέλεση φάουλ του Ρεγκατέν που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπρινιόλι.

Ήταν ξεκάθαρη η δυσκολία του Παναθηναϊκού να δημιουργήσει το ίδιο εύκολα όπως το έκανε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν δικαιολογημένη η αντίδραση του Βόλου που με παίκτη παραπάνω έφερε σε ισορροπία τον αγώνα δυσκολεύοντας τους “πράσινους”. Μάλιστα ήταν ξανά η ομάδα που απείλησε, με το δοκάρι σε κεφαλιά του Τσοκάνη στο 72′, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν… μείνει στις ευκαιρίες του πρώτου μέρους.

Η ταφόπλακα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 76ο λεπτό με ένα γκολ που… ουδείς κατάλαβε πώς μπήκε πόσο μάλλον η άμυνα του Παναθηναϊκού. Δράστης ο τρομερός Τομ Βαν Βέερτ, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα ανάμεσα στους αμυντικούς του τριφυλλιού και άφησε άγαλμα τον Μπρινιόλι. Αυτό ήταν το… κερασάκι στην… πικρή, για τον Παναθηναϊκό, τούρτα.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν το σκορ, με τους “πράσινους” να σκοράρουν από τη βούλα του πέναλτι στις καθυστερήσεις και τον Παλάσιος με εύστοχη εκτέλεση να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Στο ένα λεπτό που έμεινε για το… θαύμα, οι “πράσινοι” βγήκαν όλοι μπροστά και ο Βόλος βρήκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων! Σκόρερ ο Ορόζ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σε ένα ματς-ροντέο, ειδικά στον “νεκρό” χρόνο.

Ο εξαιρετικός μήνας του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες νίκες που τον έφεραν στην τετράδα έλαβε τέλος στο Πανθεσσαλικό από τον Βόλο που μετά από περίπου 2.5 μήνες επέστρεψε στις νίκες “σκοτώνοντας” τους “πράσινους” σε ένα παιχνίδι που άλλαξε μετά την αποβολή του Σάντσες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Πουρίτα (55′ Μπαρτόλο), Γκιουλέν, Ρομέρο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (69′ Σοάρες), Ρεγκατέν (84′ Τερεζίου), Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Βιγιαφάνιες (84′ Πέρεθ), Αϊτόρ (70′ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (70′ Ιωαννίδης)