ΚΑΜΕΡΟΥΝ - ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ 2-1: Ο Αμπουμπακάρ με δύο πέναλτι έδωσε τη νίκη στο Καμερούν

Το Καμερούν ξεκίνησε με νίκη στην πρεμιέρα του Copa Africa, αφού επικρατησε με δύο πέναλτι της Μπουρκίνα Φάσο με 2-1.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Καμερούν στο Copa Africa που γίνεται στη χώρα του, αφού με δύο πέναλτι του Αμπουμπακάρ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους κατάφερε να επικρατήσει της Μπουρκίνα Φάσο με 2-1, αν και έμεινε πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 24ο λεπτό, όταν μετά από δύο συνεχόμενα δοκάρια η μπάλα κατέληξε στον Σανκαρέ, που την έστειλε στα δίχτυα του Ονάνα για το 1-0.

Το Καμερούν όμως πίεσε και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 40′. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με δεύτερο συνεχόμενο πέναλτι του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 45+3′.

Ο Αμπουμπακάρ πέτυχε και τρίτο τέρμα, το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Βασικός αγωνίστηκε ο παίκτης του Ολυμπιακού, Πιέρ Κούντε, που αντικαταστάθηκε στο 69′, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Επασί.