ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 1-0: Ιστορική πρόκριση της Φόρεστ και... τέζα οι «κανονιέρηδες»!

Τη νίκη-πρόκριση απέναντι στην Άρσεναλ πέτυχε η Νότιγχαμ Φόρεστ, με τους «ρεντς» να κερδίζουν τους «κανονιέρηδες» με 1-0, με γκολ του Γκράμπαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Μια σπουδαία πρόκριση κατάφερε να πανηγυρίσει η Νότιγχαμ Φόρεστ, απέναντι στην Άρσεναλ, στο Σίτι Γκράουντ. Οι «γηπεδούχοι» άντεξαν στην πίεση των «κανονιέρηδων» και με γκολ του Γκράμπαν στο 83’ πήραν το εισιτήριο για τους 32 του FA Cup.

Έκλεισε τους χώρους και δυσκόλεψε τους «κανονιέρηδες»

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό της σχήμα ξεκίνησε την αναμέτρηση με την Νότιγχαμ Φόρεστ, η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις προθέσεις τους, παίρνοντας τη μπάλα στα πόδια τους και κάνοντας το δικό τους παιχνίδι.

Παρά τον μεγάλο αριθμό κατοχής που είχε η Άρσεναλ, δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει και να βγάλει επικίνδυνες επιθέσεις, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μένει αμέτοχος στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Νότιγχαμ από την άλλη προσπάθησε να κλείσει τους χώρους, κάτι που έκανε με μεγάλη ακρίβεια, ενώ επιθετικά προσπάθησε να παίξει στην κόντρα, χωρίς όμως να το καταφέρει απειλώντας ελάχιστα τον Λένο.

Τα λεπτά πέρναγαν και ο ρυθμός του πρώτου μέρους συνέχισε να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν  στα αποδυτήρια με το 0-0.

Έγινε πιο επιθετική και βρήκε το γκολ η Φόρεστ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη διάθεση να κάνουν το παιχνίδι τους, αλλά με την Νότιγχαμ να αμύνεται σωστά.

Οι «ρεντς» αφού είδαν πως δεν απειλούνταν ουσιαστικά από την Άρσεναλ, άρχισε να ανεβαίνει και να ψάχνει τις δικές τις ευκαιρίες για να βρει το πολυπόθητο γκολ, που θα της έδινε και τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Η πίεση και η αλλαγή στάσης της στον αγώνα απέφερε καρπούς. Οι γηπεδούχοι αφού αύξησαν την πίεσή τους, κατάφεραν να βρουν την ευκαιρία που ήθελαν. Ο Γιάτες έκλεψε τη μπάλα, και με μια πάσα πάρε-βάλε, βρήκε τον Γκράμπαν, ο οποίος έκανε το 1-0 στο 83ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για μια ιστορική πρόκριση.

Η Άρσεναλ ακόμα και μετά το γκολ δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της και παρότι έψαξε το τέρμα που θα έστελνε τον αγώνα στη παράταση, δεν κατάφερε να βρει την τελική προσπάθεια για να τα καταφέρει, τελειώνοντας μάλιστα τον αγώνα, χωρίς να απειλήσει τον Σαμπά, καθώς δεν κατάφερε να κάνει τελική στον στόχο. Κάτι που έφερε και τον αποκλεισμό των «κανονιέρηδων» από την διοργάνωση.

Νότιγχαμ Φόρεστ (3-4-3): Σαμπά, Γουόραλ, Κουκ, ΜακΚένα, Σπενς, Γιάτες, Γκαρνέρ, Κόλμπακ, Ζικερνάγκελ, Τζόνσον, Ντέιβις

Άρσεναλ (4-2-3-1): Λένο, Σοάρες, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Ταβάρες (35’ Τίρνεϊ), Λοκόνγκα, Πατίνο, Σακά, Όντεγκαρντ, Μαρτινέλι, Ενκέτια