ΛΙΟΝ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-1: Δεν είχε Μέσι και Νεϊμάρ, αλλά είχε Κέρερ

«Λιονέ» και Παριζιάνοι έμειναν στο 1-1 σ’ ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις.

Η Ολιμπίκ Λιόν και η Παρί Σεν Ζερμέν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Παρκ Ολιμπίκ Λιόν» στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1 και με τους «Λιονέ» να μένουν χωρίς νίκη για πέμπτο σερί παιχνίδι και πηγαίνουν στην 11η θέση της βαθμολογίας. Η Παρί από την άλλη υποχρεώθηκε στο τέταρτό της στραβοπάτημα στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Λούκας Πακετά απέναντι στους Παριζιάνους, που αγωνίζοταν χωρίς τους Μέσι και Νεϊμάρ, και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 76′ όταν ο Κέρερ ισοφάρισε για τους Παριζιάνους σε 1-1. Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια ομορφιά» από εκείνο το σημείο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι από το απευθείας φάουλ του Εμπαπέ στο 82ο λεπτό.

Ολιμπίκ Λιόν (πρ. Πέτερ Μπος): Λόπες, Ντα Σίλβα, Μπόατενγκ, Λουκεμπά, Ντιμπουά, Έμερσον, Γκιμαράες (90+2′ Γκουστό), Κακερέτ, Πακετά (70′ Τσερκί), Αουάρ, Ντεμπελέ

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Νταγκμπά (69′ Κέρερ), Μέντες, Ερέρα (69′ Μισούτ), Παρέδες (69′ Σίμονς), Βεράτι, Βαϊνάλντουμ (83′ Ντίνα), Εμπαπέ, Ικάρντι