INTEΡ - ΛΑΤΣΙΟ 2-1: Ο ιπτάμενος Σκρίνιαρ χτίζει... το σερί της πρωταθλήτριας (highlights)

Η Ίντερ πήρε μία ακόμη πολύ σημαντική νίκη αυτή τη φορά επί της Λάτσιο, επικρατώντας με 2-1 και συνέχισε απτόητη στο δρόμο προς την κορυφή.

Η Ίντερ ήταν καλύτερη κόντρα στην Λάτσιο και επικράτησε με 2-1 της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι, με τον Μίλαν Σκρίνιαρ να σκοράρει με κεφαλιά και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του. Οι «λατσιάλι» στάθηκαν αρκετά καλά στο Τζουζέπε Μεάτσα όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν το σερί νικών της πρωταθλήτριας που μετρά πλέον οκτώ συνεχόμενες και βαδίζει προς το Scuddetto.

Mατσάρα στο πρώτο μέρος

Η Ίντερ ήταν αυτή που πήρε από τα πρώτα κιόλας λεπτά την κυριαρχία και απείλησε πρώτη με την κεφαλιά του Πέρισιτς στο 15′, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Ιντσάγκι έφτιαξε και άλλες καλές ευκαιρίες όπως το σουτ του Λαουτάρο στο 28′ που απέκρουσε ο Στρακόσια, ενώ η Λάτσιο όποτε κέρδιζε την μπάλα χτυπούσε στο τρανζίσιον.

Τελικά το γκολ ήρθε με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς, όταν από το κόρνερ του Σάντσες, η μπάλα στρώθηκε στον Μπαστόνι έξω από την περιοχή, με τον Ιταλό αμυντικό να δοκιμάζει το σουτ και να νικά τον Στρακόσια για το 1-0.

Η απάντηση από πλευράς Λάτσιο όμως ήταν άμεση, αφού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια πέντε λεπτά αργότερα με τον συνήθη ύποπτο, Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Φελίπε Άντερσον έβγαλε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τους Σκρίνιαρ και Ντε Φράι να κοιμούνται και τον Ιμόμπιλε να προλαβαίνει τον Χαντάνοβιτς να τσιμπά την μπάλα και να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-1.

To καθάρισε ο Σκρίνιαρ

Στο δεύτερο μέρος αμφότερες οι δύο ομάδες μπήκαν με ξεκάθαρο στόχο να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα. Ανοιχτοί χώροι και εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον ρυθμό να είναι καταιγιστικός. Η Ίντερ ήταν και πάλι αυτή που σπατάλησε τις μεγαλύτερες στιγμές, με τον Στρακόσια να κατεβάζει ρολά.

Τελικά οι «νερατζούρι» βρήκαν το γκολ με τον Μίλαν Σκρίνιαρ να πηδά ψηλότερα από όλους και να πιάνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Μπαστόνι για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 67′.

Η Λάτσιο προσπάθησε να απαντήσει στα επόμενα λεπτά, όμως δεν κατόρθωσε να πετύχει κάποιο τέρμα, με την Ίντερ να παίρνει το τρίποντο και να συνεχίζει στην κορυφή της Serie A.

Eνδεκάδες:

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις(77′ Νταρμιάν), Πέρισιτς(Ντι Μάρκο), Γκαλιαρντίνι, Μπαρέλα(82′ Βιντάλ), Μπρόζοβιτς, Μαρτίνεζ(73′ Τζέκο), Σάντσες(73′ Κορέα)

Λάτσιο: Στρακόσια, Φελίπε, Μάρουσιτς, Χισάι(81′ Λατσάρι), Ράντου, Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Μπάσιτς(68′ Αλμπέρτο), Κατάλντι(68′ Λέιβα), Άντερσον(60′ Ζακάνι), Πέδρο, Ιμόμπιλε