ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-2: Μοιράστηκαν βαθμούς στη ματσάρα του «Κεράμικα»

Ισόπαλες 2-2, αναδείχθηκαν Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το τρίποντο, το οποίο και άξιζαν με βάση την εικόνα της αναμέτρησης.

Μια εκπληκτική Βιγιαρεάλ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, παρότι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μένοντας στην ισοπαλία με 2-2.

Μαγική εικόνα για την Ατλέτικο το σκορ του πρώτου μέρους

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Βιγιαρεάλ να θέλει να εκμεταλλευτεί το γήπεδό της και την καλή της αγωνιστική εικόνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να κλείσουν την Ατλέτικο στο καρέ της και να περιτριγυρίζουν την περιοχή της, ψάχνοντας το πρώτο γκολ.

Παρά τις τελικές της προσπάθειες και το υψηλό ποσοστό κατοχή της δεν κατάφερε να βρει το γκολ, ενώ μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα το δέχθηκε, μετά από μια εκπληκτική ιδέα και εκτέλεση του Άνχελ Κορέα στο 10ο λεπτό.

Ο Αργεντινός επιθετικός πήρε τη μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο και προς την περιοχή των γηπεδούχων και με ένα έξοχο σουτ, κατάφερε να κρεμάσει τον Ρούλι, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Το γκολ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης δεν έδειξε να τρομάζει τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν να κάνουν ότι έκαναν στο γήπεδο, συνεχίζοντας να σφυροκοπάνε τους φιλοξενούμενους φτάνοντας ουκ ολίγες φορές κοντά στην ισοφάριση.

Η πρώτη πολύ μεγάλη φάση ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Μορένο να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα, έτοιμος να εκμεταλλευτεί το πέναλτι που έκανε ο Λεμάρ. Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Όμπλακ απέκρουσε, στην επαναφορά όμως ο Παρέχο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το γκολ όμως ακυρώθηκε καθώς μετά τη χρήση του VAR, ο διαιτητής είδε χέρι του Ντάνι Παρέχο και το σκορ έμεινε στο 1-0, υπέρ της Ατλέτικο.

Όταν δεν πέτυχαν οι δύο συμπαίκτες του στη φάση του πέναλτι στο 23’, κατάφερε να πετύχει ο 6 λεπτά αργότερα ο Πάου Τόρες. Ο Ισπανός αμυντικός εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα των «ροχιμπλάνκος» και αφού πήρε το ριμπάουντ, έκανε το 1-1.

Ακόμα και μετά το 1-1, η Βιγιαρεάλ συνέχισε να είναι σαφώς καλύτερη, αλλά και πιο επιθετική, συνεχίζοντας να πιέζει για το δεύτερο γκολ και την ολοκλήρωση της ανατροπής.

Παρά τις όποιες προσπάθειες έγιναν το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1, ένα σκορ το οποίο δεν άφηνε ευχαριστημένη την πολύ καλύτερη Βιγιαρεάλ.

Έκανε την ανατροπή – την έσωσε ο Κοντογκμπιά

Με την ίδια δίψα ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος η Βιγιαρεάλ. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να πάρουν όσο άξιζαν και δεν κατάφεραν να βρουν στο πρώτο μέρος και το κατάφεραν.

Οι πίεσή τους και η σαφώς ανώτερη τους εικόνα, δικαιώθηκε στο 58ο λεπτό, όταν ο Αλμπέρτο Μορένο, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και την πάσα τον Ζεράρντ Μορένο και αφού κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ, έκανε το 2-1, βάζοντας μπροστά στο σκορ, το «κίτρινο υποβρύχιο».

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, έκανε τον Ντιέγκο Σιμεόνο να αναγκαστεί να αλλάξει τα πλάνα του καθώς έβλεπε πως η ομάδα του δεν… τράβαγε. Ο Αργεντινός προπονητής έκανε 3 αλλαγές, βάζοντας τους Ζοάο Φέλιξ, Βερσάλικο και Κόκε, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ παράλληλα έδωσε και νέα φρεσκάδα στο κέντρο.

Οι αλλαγές σε συνδυασμό με την πρόθεση της Βιγιαρεάλ να δώσει χώρο και να παίξει εκείνη τις αντεπιθέσεις, άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι «ροχιμπλάνκος» βγήκαν μπροστά, πήραν τη μπάλα στην κατοχή της και κατάφεραν να βρουν ένα ακόμη γκολ, κάνοντας το 2-2 με σουτ του Κοντογκμπιά έξω από την περιοχή.

Η Βιγιαρεάλ μετά το 2-2 κατάλαβε πως η τακτική της προσέγγιση μετά το προβάδισμα που πήρε δεν ήταν η καλύτερη επιλογή, γι’ αυτό και μετά τη νέα ισοφάριση προσπάθησε να βγει ξανά μπροστά, με την αναμέτρηση πλέον να έχει πάρει μια άγρια τροπή.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που δεν θα αισθάνονται χαρούμενοι με το σκορ, με βάση την εικόνα τους στην αναμέτρηση.

Βιγιαρεάλ (4-2-3-1): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν (86’ Τζάκσον), Καπουέ (80’ Ιμπόρα), Παρέχο, Γκόμεθ, Αλμπέρτο Μορένο (74’ Πίνο), Τρινγκέρος (74’ Αλφόνσο Πεντράθα), Ζεράρντ Μορένο

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γιορέντε, Φελίπε, Ερμόσο, Ρέναν Λόντι (62’ Βερσάλικο), Καράσκο, Ντε Πόλ (62’ Ζοάο Φέλιξ), Κοντογκμπιά, Λεμάρ, Κορέα, Κούνια (62’ Κόκε)