ΑΓΚΙΜΠΟΥ ΚΑΜΑΡΑ: Ντεμπούτο στο Κόπα Άφρικα - Ιδιαίτερα κινητικός, αλλά έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού (βίντεο)

Βασικός ήταν ο Αγκιμπού Καμαρά στην πρεμιέρα της εθνικής Γουινέας στο Κόπα Άφρικα, ο οποίος όμως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού

Η Εθνική ομάδα της χώρας του αντιμετώπισε το Μαλάουι στην πρεμιέρα και νίκησε με 1-0, χάρη σε γκολ του Σίλα στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν στο αρχικό σχήμα της Γουινέας και έπαιξε για ένα ημίχρονο, καθώς με την έναρξη του δευτέρου μέρους έγινε αλλαγή.

Πραγματοποιώντας έτσι το δικό του ντμεπούτο στη μεγάλη διοργάνωση του Κόπα Άφρικα.

Μία αλλαγή όμως στο ημίχρονο, η οποία όπως αναφέρουν στα τοπικά Μέσα, ήταν αναγκαστική καθώς αισθάνθηκε μία ενόχληση και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς και αντικαταστάθηκε.

Μεγαλύτερο ρόλο στα πλάγια

Στον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς έχει χρησιμοποιήσει τον Αγκιμπού Καμαρά τόσο στον άξονα, πίσω από τον επιθετικό, όσο όμως και ως εξτρέμ. Στη Γουινέα έπαιξε σε έναν ρόλο στον οποίο είχε περισσότερο το χώρο στα δεξιά να κινείται.

Σε σύστημα 5-3-2, ο Αγκιμπού Καμαρά αγωνίστηκε στο δεξιό άκρο της μεσαίας γραμμής. Έκλεινε αρκετές φορές προς το κέντρο και έδινε βοήθειες στον Ντιαβαρά, αλλά στα δεξιά ήταν περισσότερο ο… τομέας του στο παιχνίδι.

Στο ένα ημίχρονο που αγωνίστηκε πήρε αρκετές μπάλες και είχε πολλά «γεμίσματα» από τα δεξιά, χωρίς ωστόσο να προσφέρει κάτι καλό στους επιθετικούς του.

Παράλληλα, να σημειωθεί πως ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν και αυτός ο οποίος εκτελούσε τα κόρνερ της ομάδας του, κάτι το οποίο κάνει αρκετές φορές και στον Ολυμπιακό.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αγκιμπού είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Όμως η τελική του προσπάθεια δεν ήταν αυτό που θα ήθελε και ο ίδιος, έτσι ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους της αναμέτρησης, έγινε η σέντρα από τ’ αριστερά, με τον ίδιο να είναι στο ύψος της μικρής περιοχής και να κάνει το πλασέ στην κίνηση. Όμως ο τερμαφύλακας του Μαλάουι απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Αγκιμπού κοντρόλαρε και έκανε νέο πλασέ, με τον Καχόμπβε να διώχνει σε κόρνερ!