ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΕΛΤΣΕ 1-2: Ο Μίγια την έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 2-1, πανηγύρισε η Έλτσε απέναντι στην Εσπανιόλ, παίρνοντας 3 σημαντικούς βαθμούς στην μάχη για την παραμονή στην La Liga.

Ένα σημαντικό τρίποντο κατάφερε να κατακτήσει η Έλτσε στην έδρα της Εσπανιόλ. Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέρε Μίγια, ο οποίος πέτυχε και τα 2 γκολ της ομάδας του, κέρδισε με 2-1 και έφυγε από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Η Έλτσε ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς στην πρώτη της τελική, στο 6ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μίγια, μετά από ασίστ του Τέτε Μορέντε.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής 8 λεπτά αργότερα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, αυτή τη φορά μετά από ασίστ του Μοχίκα, κάνοντας το 0-2 και βάζοντας τις βάσεις για το δεύτερο εκτός έδρας διπλό της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βγήκαν μπροστά και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στην αναμέτρηση, το οποίο και κατάφεραν να βρουν με τον Ντε Τόμας, από την άσπρη βούλα στο 45+3’, αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα, σε ένα πολύ σημαντικό σημείο.

Στο δεύτερο μέρος η Εσπανιόλ ήταν η ομάδα που έψαξε για το γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να το πετύχει, παρά την ελαφριά υπεροχή που είχε στην κατοχή. Η Έλτσε αμύνθηκε σωστά και κατάφερε να κλειδώσει επιθετικά τους αντιπάλους της, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη για τη σωτηρία.

Εσπανιόλ (4-4-2): Γκαρθία, Βιδάλ (58’ Χιλ), Γκόμεθ, Καμπρέρα, Πεδρόσα, Εμπάρμπα (67’ Ντιμάτα), Μορλάνες, Μπαρέ (85’ Μερίδα), Πουάδο (85’ Χοφρέ), Ντε Τόμας, Μορόν (58’ Μελαμέδ)

Έλτσε (4-4-2): Μπαντία, Παλάσιος, Ρόκο, Βερδού, Μοχίκα (78’ Χοσέμα), Τέτε Μορέντε (70’ Χοσάν), Μασκαρέλ, Γκουμπάου, Μίγια, Πέρεθ (88’ Πιάτι), Καρίγιο (89’ Γκούτι)