ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΑΝΤΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ 1-2: Ήττα και μάλιστα με ανατροπή για την ομάδα του Πέλκα

Η «νεοφώτιστη» ομάδα κέρδισε τα «κίτρινα καναρίνια», παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και τα προσπέρασε στην βαθμολογία.

Η Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την Άντανα Ντεμίρσπορ, παρ’ ότι ήταν αυτή που προηγήθηκε, κι έτσι είδε την ομάδα του Μοντέλα να την περνάει στην βαθμολογία και να την αφήνει εκτός τετράδας.

Η Φενέρ άνοιξε το σκορ με γκολ του Ενέρ Βαλέντσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 29ο λεπτό, με τον πολύπειρο Γκοκχάν Ινλέρ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 34′ κι έτσι οι δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στο διάλειμμα του ημιχρόνου. Ο Γιουνές Μπελχαντά σκόραρε στο 46ο λεπτό για την Άντανα και ολοκλήρωσε την ανατροπή των φιλοξενούμενων χαρίζοντάς τους τη νίκη με 2-1.

Ο Δημήτρης Πέλκας ξεκίνησε βασικός στην αναμέτρηση και βγήκε αλλαγή στο 60ο λεπτό παραχωρώντας την θέση του στον Μεσούτ Οζίλ.

Φενέρμπαχτσε (πρ. Ζεκί Γκολέ): Οζέρ, Κιμ, Σάλαϊ, Οσαγί-Σάμουελ, Νόβακ (84′ Ρόσι), Σόσα, Γιαντάς (73′ Καντιόγλου), Ζάιτς (84′ Μέιερ), Καχβετσί (60′ Ντουρσούν), Πέλκας (60′ Οζίλ), Βαλέντσια

Άντανα Ντεμίρσπορ (πρ. Βιτσέντζο Μοντέλα): Μούριτς, Ακαϊντίν, Σανούτς, Σβένσον, Κανάκ (86′ Τσαμντάλ), Ινλέρ, Σταμπουλί (79′ Κουρτ), Μπελχαντά (66′ Ακιντόλα), Ακγκούν, Βάργκας (66′ Μπιάρνασον), Ασομπαλόνγκα