ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 1-0: «Σκωτσέτικο ντουζ» για τους «Χωριάτες» (highlights)

Ένα γκολ στάθηκε αρκετό για την ομάδα του Ράλφ Ράγκνικ, που «καρδιοχτύπησε» αλλά τελικά πήρε την πρόκριση απέναντι στην Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ.

Η Μάντσεστερ Γιούναιτεντ επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Άστον Βίλα χάρη σε γκολ του Σκοτ ΜακΤόμινεϊ και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Μίντλεσμπρο από την Championship.

Στο δεύτερο μέρος οι «Χωριάτες» μπήκαν δυναμικά και πέτυχαν μάλιστα δύο τέρματα στο πρώτο τέταρτο με τους Ινγκς (51′) και Γουότκινς, όμως και τα δύο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ, το πρώτο με την βοήθεια του VAR.

Στην συνέχεια ο Ντε Χέα ήταν εκείνος που έσωσε τους «κόκκινους διαβόλους» στο 67ο λεπτό όταν πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Κας ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το «γλυκό» πλασέ του Γουότκινς πέρασε ξυστά έξω από το δοκάρι του Ισπανού.

Η επιθυμία των «Χωριατών» για την ισοφάριση είχε υπερισχύσει εκείνης των παικτών του Ράγκνικ που έδειχναν να υστερούν απέναντί τους. Εξ’ ου και ότι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ ήρθε σε μια κόντρα επίθεση όπου ο Γκρίνγουντ ηττήθηκε από τον Ντε Χέα.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ προσπάθησε μέχρι το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει άλλη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Ισπανού τερματοφύλακα με αποτέλεσμα η Γιουνάιτεντ να πάρει τελική τη νίκη-πρόκριση μ’ αυτό το φτωχό 1-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρ. Ραλφ Ράγκνικ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Βαράν, Νταλότ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ (86′ Ελανγκά), Φερνάντες (85′ Λίνγκαρντ), Γκρίνγουντ, Καβάνι (72′ Φαν ντε Μπέεκ)

Άστον Βίλα (πρ. Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνες, Κόνσα, Μινγκς, Κας, Τάργκετ, ΜακΓκίν, Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουεντία (79′ Ελ-Γκαζί), Γουότκινς, Ινγκς