EURO 2020: Στα προημιτελικά η Ισπανία μετά από ένα τρελό ματς κόντρα στην Κροατία

Στους 8 του Euro 2020 προκρίθηκε η εθνική ομάδα της Ισπανίας επικρατώντας 5-3 στην παράταση της Κροατίας. Τη λύση έδωσε ο Άλβαρο Μοράτα σε ένα δύσκολο χρονικά σημείο για τους Ίβηρες.

Με τον Μοράτα και τον Ογιαρθάμπαλ (από αντίστοιχες ασίστ του Όλμο) να δίνουν τις λύσεις στην παράταση, η Ισπανία βρίσκεται για πρώτη φορά μετά το Euro του 2012 σε προημιτελική φάση οποιασδήποτε διοργάνωσης. Ήταν χωρίς αμφιβολία το πιο γεμάτο ματς της διοργάνωσης μέχρι τώρα.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Πέδρι έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Κόκε έκανε την προβολή, αλλά δεν μπορεσε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς. Μετά από γύρισμα του Πέδρι στον Ουνάι Σιμόν στο 20ο λεπτό, ο Βάσκος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να διωξει την μπάλα και χρεώθηκε αυτογκόλ. Οι Κροάτες πήραν ψυχολογία και είχαν δύο φάσεις με τον Κόβασιτς και τον Βλάσιτς. Στη φάση του 38ο λεπτού ο Γκαγιά έπιασε το σουτ, απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς και ο Σαράμπια «έγραψε» το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 57’ ο εκπληκτικός Πέδρι έδωσε στον Φεράν Τόρες, εκείνος έβγαλε την σέντρα και ο Αθπιλικουέτα πάτησε στην καρδιά της άμυνας των Κροατών και έδωσε το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Στο 77’ ο Φεράν Τόρες πέτυχε το 3-1 εκμεταλλευόμενος την μπαλιά του Πάου Τόρες (από εκτέλεση φάουλ). Στο 85’ ο Όρσιτς μετά από μία περιπετειώδη φάση, που ξεκίνησε από ενέργεια του Μόντριτς, μείωσε  βάζοντας ξανά την Κροατία στο ματς (έγινε χρήση του goal line technology, για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί των Κροατών). Ο ίδιος παίκτης έβγαλε την ασίστ στον Πάσαλιτς, ο οποίος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο λεπτό της παράτασης ο ασταμάτητος Όρσιτς έφτασε πολύ κοντά στο 4-3, ενώ λίγο αργότερα από τα δικά του πόδια ξεκίνησε η φάση που κατέληξε στην ευκαιρία του Κράμαριτς, τον οποίο σταμάτησε ο Ουνάι Σιμόν.

Κάπου εκεί άλλαξαν όλα. Στο 100ο λεπτό ο Ντάνι Όλμο έβγαλε την σέντρα και ο Άλβαρο Μοράτα τελείωσε ιδανικά τη φάση. Και τρία λεπτά αργότερα ο Ογιαρθάμπαλ με δημιουργό και πάλι τον Ντάνι Όλμο. Χρειάστηκε βεβαίως και η χρήση VAR, για να επιβεβαιωθεί ότι το γκολ ήταν κανονικό.

Από εκεί και έπειτα οι Κροάτες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης παρά λίγο να ξαναμπούν στο ματς με τον Μπούντιμιρ, ενώ στο τελευταίο λεπτό είχε δοκάρι ο Ντάνι Όλμο για το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε.

[5]

ΑΠΟ ΜΟΙΡΑΙΟΣ… ΩΡΑΙΟΣ Ο ΟΛΜΟ

Ήταν εκείνος που έχασε την ευκαιρία, με την οποία θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς η Ισπανία και να μην βλέπαμε ποτέ την παράταση, στην οποία δημιούργησε και τα δύο γκολ, ενώ στο τέλος στάθηκε άτυχος στην προσπάθειά του να πετύχει και αυτός γκολ.

Η ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Με τις αλλαγές του ο Ντάλιτς έφερε τα πάνω κάτω. Οι Όρσιτς και Πάσαλιτς ζάλισαν τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε. Ωστόσο όταν όλα έδειχναν ότι το πράγμα παρά λίγο να ξεφύγει, η Ισπανία δεν έχασε την ψυχραιμία της, έμεινε πιστή στο αγωνιστικό πλάνο της και κατάφερε να πάρει μία πρόκριση, για την οποία δεν είμαστε σίγουροι ότι πίστευε πως θα ήταν τόσο περιπετειώδης.

Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΡΕΣ-ΣΑΡΑΜΠΙΑ

Και από το πρώτο ημίχρονο έχουμε αρκετά θέματα προς συζήτηση. Ήταν ολοφάνερο ότι στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο τα ακραία μπακ των Κροατών τα πήγαν περίφημα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Οι Ίβηρες δεν μπορούσαν να βγάλουν ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις τα πλάγια. Όταν έδωσε εντολή ο Ενρίκε να αλλάξουν πτέρυγες οι ακραίοι μεσοεπιθετικοί του, ήρθε το γκολ από τον Πάμπλο Σαράμπια, ο οποίος από τα δεξιά δημιουργούσε πολλούς κινδύνους στους Βαλκάνιους.

Ο ΦΕΡΑΝ ΤΟΡΕΣ

Ιδιαίτερη αναφορά βεβαίως αξίζει ο Φεράν Τόρες, ο οποίος αν το ματς δεν είχε πάει στην παράταση, θα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Είναι σίγουρα από τους πολυτιμότερους. Πέτυχε γκολ, έβγαλε την ασίστ στον Αθπιλικουέτα και για μερικά λεπτά και η δική του απουσία έγινε αισθητή στον αγωνιστικό χώρο του “Parken”.