SUPER LEAGUE 2: «Χρυσός» πρώτος βαθμός για την Καβάλα, σπουδαίο «διπλό» της ΑΕΛ

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη επί του Αλμωπού Αριδαίας με 1-0, ενώ η Καβάλα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα της Super League 2 αφού έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Λάρισας.

Αλμωπός – ΑΕΛ 0-1

Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη από τον Αλμωπό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Ηλιάδη με την ΑΕΛ να κλείνει το ημίχρονο στο 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκουτσίδη συνέχισε να πιέζει, με τον Μαυρία μάλιστα να σημαδεύει το δοκάρι του Παϊτέρη στο 57′. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη και να σκαρφαλώνει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στον βόρειο όμιλο.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Παϊτέρης, Παρασκευάς, Σέχου, Κολλαράς, Πρίκας, Καράμπελας, Κέρθι, Ασλαμπάλογλου, Μπακουτσής, Γιουκούδης, Ρίβας.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Αμπούντ-Ομάρ, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Γλυνός, Όγκμποε, Γιάκος, Ακούνια.

Καβάλα – Απόλλων Λάρισας 0-0

Οι μεταγραφές που έγιναν στην Καβάλα φαίνεται πως… έπιασαν τόπο, αφού η ομάδα του Νούρι απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα πολύ βελτιωμένο «πρόσωπο» και χωρίς να απειληθούν σημαντικά έμειναν στο 0-0 και πήραν έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στην κατηγορία.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Στίκας, Πανουργιάς, Θωμαΐδης (66′ Κοέν), Μπελεβώνης (66′ Γροσδάνης), Μαρινάκης (57′ Καραγιάννης), Σαμπανίδης, Αρμάλας, Σταμένκοβιτς.

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Γιαννίτσης, Βίγια, Λίταινας, Καλούσης, Παναγιώτου, Σκούπρας, Κοζού, Νούσιος, Τιμπόε, Λεμάνγκρ.