ΠΑΟΚ - ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ 79-80: Οδυνηρή ήττα και τέλος η Ευρώπη...

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μία ανάσα από την επικράτηση επί της Στρασμπούρ, αλλά ο Ντάβιντ Ντι Λέο ήταν ο μοιραίος και παίκτης τελικά ο «Δικέφαλος» γνώρισε την ήττα με 79-80 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Basketball Champions League.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για τον ΠΑΟΚ, αφού η Στρασμπούρ επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ.

Η γαλλική ομάδα με τον Τζάρελ Έντι να δείχνει τα… κέφια του από το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με 9-18, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν και τελικά να μειώνουν σε 15-23 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τον «Δικέφαλο» να παραμένει στο κυνήγι της Στρασμπούρ και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 13 πόντους (22-35), ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο 34-37, με τον Καμαριανό και τον Γιάνκοβιτς να οδηγούν επιθετικά την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Τελικά η πίεση του ΠΑΟΚ έβγαλε αποτέλεσμα στην τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ντι Λέο μπήκαν μπροστά στο σκορ με 44-42 και έδειχναν ικανοί να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Ο «Δικέφαλος» διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (57-52) και έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ έδειξε αρχικά να πατά καλύτερα στο παρκέ, αφού έμεινε μπροστά στο σκορ για έξι λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η Στρασμπούρ δεν είχε πει την… τελευταία της κουβέντα. Με τρεις βολές του Ρόμπερσον έγινε το 76-78, για να ισοφαρίσει ο Καμαριανός σε 78-78, με τον Αμερικανό της γαλλικής ομάδας να σημειώνει ένα σουτ και να βάζει εκ νέου την ομάδα του μπροστά με 78-80.

Στα πέντε δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα, ο Ντάβιντ Ντι Λέο κέρδισε τρεις βολές και είχε στα χέρια του, το μέλλον του ΠΑΟΚ στην διοργάνωση. Ωστόσο, ο Αμερικανός ευστόχησε σε μόλις μία από τις τρεις, με τον Ουντανό να παίρνει το ριμπάουντ και την Στρασμπούρ το εισιτήριο για τους «16» του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80