INTEΡ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 2-1: Από μηχανής θεός ο Σάντσεζ στο 120΄

Με γκολ του Αλέξις Σάντσεζ στο 120′ η Ίντερ νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους στο Μιλάνο και κατέκτησε τον τίτλο στο Supercoppa Ιταλίας.

Δραματική εξέλιξη είχε ο τελικός του Supercoppa Ιταλίας ανάμεσα στη Ίντερ και την Γιουβέντους ο οποίος κρίθηκε (2-1) από γκολ του Αλέξις Σάντσεζ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Η Γιουβέντους αιφνιδίασε την Ίντερ

H Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στο ματς αλλά εκείνη που άνοιξε το σκορ ήταν η Γιουβέντους με τον Ουίστον ΜακΚένι. Ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μοράτα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς (0-1).

Oι «νερατζούρι» αντέδρασαν, ανέβασαν την πίεση τους και στο 35΄κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Το πέναλτι κέρδισε ο Τζέκο σε ανατροπή του από τον Ντε Σίλιο.

Η Ίντερ, με τον αέρα της ισοφάρισης, προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ και παραλίγο να το πετύχει με τον… Ραμπιό ο οποίος θέλοντας να «κόψει» μια σέντρα έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Περίν!

Η Ίντερ δοκάρι με τον Ντάμφρις

H Ιντερ πήρε τον έλεγχο του ματς και από το πρώτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο πρώτη (49΄) απείλησε η Γιουβέντους με ατομική προσπάθεια του Μπερναντέρσκι και σουτ που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (59΄) η Ίντερ έφτασε κοντά στο 2-1 με κεφαλιά του Ντάμφρις που είδε όμως τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι (μετά και από  την παρέμβαση του Περίν).  Ο γκολκίπερ της Γιούβε απεσόβησε το γκολ και στη κεφαλιά του Λαουτάρο στο 69′. Το ίδιο έκανε και στο 71΄σε σουτ του Πέρισιτς.

Ίντερ – Γιουβέντους: Η παράταση

Οι δυο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά και το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Οι δυο προπονητές έριξαν φρέσκα πόδια στον αγώνα αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Μια κεφαλιά άουτ του Σάντσεζ και ένα άστοχο σουτ του Ντιμπάλα ήταν οι μοναδικές φάσεις στο πρώτο 15λεπτο όπου περίσσευε μόνο το πάθος (3 κίτρινες).

Κι ενώ το ματς φαινόταν ότι θα πάει στα πέναλτι ένα λάθος του Άλεξ Σάντρο στο τελευταίο λεπτό εκμεταλλεύτηκε ο Αλέξις Σάντσεζ και εξ επαφής εκτέλεσε τον Περίν για να στείλει στον 7ο ουρανό την Ιντερ.

Οι συνθέσεις Ίντερ και Γιουβέντους

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (89΄Νταρμιάν), Μπαρέλα (89΄Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς (100΄Ντι Μάρκο), Τζέκο (75΄Κορέα), Λαουτάρο (75΄Σάντσεζ)

Γιουβέντους: Περίν, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, ΜακΚένι, Λοκατέλι (91΄Μπετανκούρ), Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (78΄Αρτούρ), Κουλουσέβσκι (74΄Ντιμπάλα), Μοράτα (88΄Κεν)