ΤΟΤΕΝΑΜ - ΤΣΕΛΣΙ 0-1: Ο Ρούντιγκερ της σφράγισε το εισιτήριο του τελικού

Στον τελικό του League Cup θα βρεθεί η Τσέλσι, η οποία νίκησε και στον δεύτερο αγώνα της σειρά της Τότεναμ, αυτή τη φορά με 1-0, με σκόρερ τον Αντόνιο Ρούντιγκερ.

Τη δεύτερη νίκη της απέναντι στην Τότεναμ, για το League Cup, πανηγύρισε η Τσέλσι, κλειδώνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Οι «μπλε» του Λονδίνου ήταν και σε αυτόν τον αγώνα καλύτεροι και κατάφεραν να κερδίσουν με 1-0, χάρι σε γκολ του Ρούντιγκερ, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Βρήκε το γκολ και αγκάλιασε την πρόκριση από νωρίς

Με την πλάτη στον τοίχο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Τότεναμ, καθώς οι γηπεδούχοι έψαχναν μια μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Τσέλσι, μετά την νίκη των Λονδρέζων με 2-0 στον πρώτο αγώνα της σειράς.

Οι «σπερς» σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, έδειχναν πιο επικίνδυνοι και πίεσαν για να βρουν ένα γρήγορο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς η Τσέλσι μπήκε γρήγορα στον ρυθμό της αναμέτρησης και έκοψε τον αέρα από τους γηπεδούχους, παίρνοντας τη μπάλα στα πόδια της.

Οι φιλοξενούμενοι, από τη στιγμή που είχαν την μπάλα στην κατοχή τους έδειχναν πως είναι η καλύτερα ομάδα μέσα στο γήπεδο και με διαφορά.

Την ανωτερότητά αυτή, την εξαργύρωσε με γκολ στο 18ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Μάουντ και άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα, ο Ρούντικερ βρήκε τη μπάλα και την έστειλα στα δίχτυα του Γκολίνι, κάνοντας το 1-0.

Ακόμα και μετά το προβάδισμά τους οι «μπλε» του Λονδίνου συνέχισε να είναι καλύτεροι στο γήπεδο, με τους «σπερς» να προσπαθούν να απαντήσουν, με τις τελικές τους προσπάθειες όμως να μην είναι αυτές που θα έπρεπε για να τους βάλουν ξανά στην υπόθεση πρόκριση.

Την ευκαιρία της για να ισοφαρίσει πήγε να βρει στο 40ο λεπτό, όταν ένα μαρκάρισμα του Ρούντιγκερ πάνω στο Λο Σέλσο δόθηκε πέναλτι, με το VAR όμως να αλλάζει την αρχική απόφαση του διαιτητή και να καταλογίζει παράβαση εκτός περιοχής.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Τσέλσι να έχει ένα μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Το πάλεψε αλλά Κέπα και… VAR την σταμάτησαν

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ έδειξε να μπαίνει πιο ορεξάτη και έτοιμη να παλέψει για τις όποιες, λίγες, πιθανότητες είχε για να αλλάξει την τύχη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με την πίεση τους κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην Τσέλσι και σε συνδυασμό με την ταχύτητά του κατάφεραν να βγάλουν μερικές τελικές προσπάθειες με τον Κέπα όμως να είναι σταθερός στις αποκρούσεις τους.

Στο 56ο λεπτό η Τότεναμ είχε την ευκαιρία να βρεθεί στην άσπρη βούλα, αλλά όπως έγινε και στο πρώτο μέρος παρότι ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι πάνω σε μαρκάρισμα του Κέπα, το VAR το πήρε πίσω, μιας και το μαρκάρισμα ήταν πέρα για πέρα καθαρό.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Τότεναμ ήρθε στο 64’, μια ευκαιρία την οποία κατάφερε να την κάνει γκολ ο Χάρι Κέιν μετά από ασίστ του Λούκας Μόουρα με το VAR όμως, να έχει για άλλη μια φορά διαφορετική άποψη και το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ του Άγγλου επιθετικού.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Τσέλσι προσπάθησε να κρατήσει τη μπάλα και να παίξει με τον χρόνο, ενώ επιθετικά προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις της και παρότι βγήκε αρκετές φορές με καλές προϋποθέσεις δεν κατάφερε να απειλήσει τον Γκολίνι.

Η Τότεναμ από την άλλη έδειχνε να μην έχει κάτι παραπάνω να δώσει και είχε εξοικειωθεί με την ιδέα του αποκλεισμού. Ένας αποκλεισμός ο οποίος ήρθε με το τελευταίο σφύριγμα του Μάρινερ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Τότεναμ (5-3-2): Γκολίνι, Έμερσον Ρόγιαλ, Τανγκάνγκα, Σάντσες, Ντέιβις, Ντόχερτι (65′ Σεσενιόν), Λο Σέλσο (71′ Χιλ), Γουίνκς (81′ Σκιπ), Χόιμπιεργκ, Κέιν, Λούκας Μόουρα

Τσέλσι (3-4-3): Κέπα, Κρίστενσεν (66′ Σίλβα), Σαρ, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (82′ Λόφτους Τσικ), Κόβατσιτς (77′ Καντέ), Χάτσον-Οντόι, Μάουντ (66′ Ζίγιετς), Βέρνερ (66′ Αλόνσο), Λουκάκου