ΚΑΜΕΡΟΥΝ - ΑΙΘΙΟΠΙΑ 4-1: Εκαμπί και Αμπουμπακάρ «καθάρισαν» για τους οικοδεσπότες

Το Καμερούν κέρδισε με 4-1 την Αιθιοπία και ζευγάρωσε τις νίκες του μένοντας στην κορυφή του πρώτου ομίλου. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Εκαμπί και Αμπουμπακάρ.

Το Καμερούν επικράτησε με 4-1 της Αιθιοπίας για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa Africa.

Τα «αδάμαστα λιοντάρια» μπορεί να ήταν εκείνα που έμειναν πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ που πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Χοτέσα στο 4′, όμως αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας μόλις τέσσερα λεπτά με τον Τοκό Εκαμπί φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη ανατροπή, αφού πέτυχαν άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Ο Βινσέντ Αμπουμπακάρ έβαλα μπροστά το Καμερούν στο 53ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα διεύρυνε το προβάδισμά του σε 3-1 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Καρλ Τοκό Εκαμπί διαμορφώσε το τελικό 4-1 σκοράροντας εκ νέου στο 67ο λεπτό.

Ο Πιέρ Κουντέ του Ολυμπιακού έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τόβι Κονσεϊσάο.

Έτσι, τα «αδάμαστα λιοντάρια» παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς έχοντας το απόλυτο ενώ η Αιθιοπία έμεινε τελευταία με μηδέν βαθμούς.

Καμερούν (πρ. Τόβι Κονσεϊσάο): Ονάνα, Καστελέτο, Εγκαντό, Τολό (79′ Ογιονγκό), Φαΐ, Μουμί Ενγκαμαλό (69′ Εν’ Τζιέ), Ανγκισά, Χόνγκλα, Τσούπο-Μοτίνγκ (56′ Λεά),Τοκό Εκαμπί (70′ Γκαναγκό), Αμπουμπακάρ (79′ Μπαχόκεν)

Αιθιοπία (πρ. Βουμπετού Αμπατέ): Σάνκο, Ντεμπεμπέ, Ταμενέ, Γιουσέφ (73′ Ρεσίντ), Χαμίντ, Μοχαμέντ (72′ Μελεγιό), Γιοχάνες, Νταγκνατσού (46′ Σόλομον), Γκεμπρεμικαέλ (84′ Κεμπεντέ), Χοτέσα (73′ Γκουγκεσά), Νασίρ