ΝΑΠΟΛΙ - ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 2-5: Άντεξε με παίκτη λιγότερο και πήρε την πρόκριση στην παράταση

ΝΑΠΟΛΙ – ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 2-5 παρ.: Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Φιορεντίνα, νικώντας με 5-2 τη Νάπολι, στην παράταση…

Η ομάδα της Φλωρεντίας, αν και αναγκάστηκε να αγωνιστεί σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, παίρνοντας την νίκη στην παράταση όντας με παίκτη παραπάνω.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα Play-Offs του Europa League, Αταλάντα.

Η Φιορεντίνα βρέθηκε από ζενίθ στο ναδίρ σε 6 λεπτά

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Φιορεντίνα να έχει τον πρώτο λόγο στην έδρα της Νάπολι. Πίεσαν τους Ναπολιτάνους, απειλώντας με το βαρύ τους επιθετικό «όπλο» Ντούσαν Βλάχοβιτς. Βέβαια, πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι γηπεδούχοι με τον Έλμας, ο οποίος είδε τον Ντραγκόφσκι να πραγματοποιεί μία εκπληκτική απόκρουση και να κρατά το μηδέν.

Αυτοί που βρήκαν δίχτυα πρώτοι ήταν οι «βιόλα», με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα από τον Σαπονάρα και με πολύ ωραία κίνηση απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, στο 41′.

Η χαρά του προβαδίσματος, όμως, δεν κράτησε για πολύ για την ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο, καθώς τρία λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση, ενώ έξι λεπτά μετά το γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς έμεινε με παίκτη λιγότερο, βλέποντας τον τερματοφύλακα της ν’ αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά το άτσαλο μαρκάρισμά του πάνω στον Μέρτενς.

Οι αποβολές δεν στάθηκαν εμπόδιο σε Φιορεντίνα και Νάπολι

Μπορεί η Φιορεντίνα να μπήκε στο δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο, ωστόσο ήταν αυτή που πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, στο 58′, ο Μπιράγκι μετά από κακή εκτέλεση φάουλ πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέρετ, ο οποίος αντικατέστησε τον Οσπίνα στην αρχή του δευτέρου μέρους.

Από εκεί και πέρα, η Νάπολι συνεχίζοντας να έχει παίκτη παραπάνω βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση. Εν τέλει, η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Πετάνια, μετά τις δύο αποβολές (!) των Λοσάνο και Ρουίς.

Με το buzzer – beater γκολ του Πετάνια στο 90’+5, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αυτή τη φορά με τους φιλοξενούμενος να έχουν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Εκμεταλλεύτηκε άρτια το αριθμητικό πλεονέκτημα η Φιορεντίνα

Οι παίκτες του Βιτσέντζο Ιταλιάνο, έχοντας αντέξει με 10 παίκτες απέναντι σε 11, δεν ήταν δύσκολο να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω, έπειτα από τις δύο αποβολές της Νάπολι.

Τρία γκολ των Βενούτι στις καθυστερήσεις τους πρώτου μισού της παράτασης, του Πιάτεκ στο 108′ και του Μάλε στο 119′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Φιορεντίνα, δίνοντας της το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Νάπολι: Οσπίνα (46′ Μέρετ), Γκουλάμ (85′ Μαλκουίτ), Τουανζέμπε, Ραχμάνι, Ντι Λορέντζο, Ντέμε (64′ Ρουίς), Λομπότκα (90’+1 Κιοφί), Έλμας, Μέρτενς, Πολιτάνο (64′ Λοσάνο), Πετάνια (94′ Ζέσους)

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι (κόκκινη 45’+2), Μπιράχι, Νάστασιτς (91′ Ίγκορ), Μιλένκοβιτς, Βενούτι, Καστροβίλι (89′ Μποναβεντούρα), Τορέιρα, Ντάνκαν (45’+4 Τερακιάνο), Γκονζάλες (89′ Ικονέ), Σαπονάρα (46′ Μάλε), Βλάχοβιτς (73′ Πιάτεκ)