ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ 1-2: «Πάτησαν» την πρωταθλήτρια οι Βάσκοι

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ 1-2: Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με τα γκολ των Γιεράι Άλβαρεζ και Νίκο Γουίλιαμς ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και απέκλεισε την Ατλέτικο, φτάνοντας στον τελικό του Super Copa

Η ψυχωμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο θα είναι η αντίπαλος της Ρεάλ Μαδρίτης στον Κυριακάτικο τελικό του SuperCopa.

Οι Βάσκοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Ουνάι Σιμόν, αλλά με δύο εκτελέσεις κόρνερ του Μουνιαίν και τα γκολ των Γιεράι Άλβαρες, Νίκο Γουίλιαμς, ολοκλήρωσαν μία σπουδαία ανατροπή για να πάρουν το δεύτερο εισιτήριο του τελικού, πιστοποιώντας πως ήταν η καλύτερη ομάδα στο «Κινγκ Φαντ» της Σαουδικής Αραβίας.

Η Μπιλμπάο την υπεροχή στο πρώτο μέρος

Τα αίματα άναψαν από νωρίς στον ημιτελικό, με τον Λεμάρ να ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα εντός περιοχής, αλλά διαιτητής και VAR του είπαν όχι. Τρία λεπτά αργότερα, στο 10′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς έκανε ένα πλασέ με τη μία, μετά την εξαιρετική μεταβίβαση του Σάνσετ, με τον Όμπλακ να του στερεί το γκολ.

Το μέτριο πρώτο ημίχρονο είχε την Μπιλμπάο να προσπαθεί με την μπάλα στα πόδια, χωρίς όμως να μπορεί να προσεγγίσει εύκολα την περιοχή του Όμπλακ. Τα μακρινά σουτ των παικτών της Ατλέτικο από την άλλη, εξουδετερώθηκαν από τον Ουνάι Σιμόν. Η καλύτερη στιγμή των πρωταθλητών Ισπανίας ήρθε στο 45′, όταν ο Φέλιξ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αφού βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, μετά από εκτέλεση του Καράσκο.

Προβάδισμα η Ατλέτικο με τραγικό λάθος Σιμόν

Οι Μαδριλένοι ανέβασαν στροφές με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Καράσκο χόρεψε την άμυνα των Βάσκων, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Μαρτίνεθ στο 54ο λεπτό. Μετά από 8 λεπτά ο Ζοάο Φέλιξ σκόραρε με… σπόντα, αφού μετά την πρόσκρουση της μπάλας στο δοκάρι, αυτή βρήκε στον Σιμόν και κατέληξε στα δίχτυα.

Ανατροπή σε τέσσερα λεπτά οι Βάσκοι

Η Μπιλμπάο έχασε τη δική της στιγμή μόλις δύο λεπτά αργότερα. Ο Όμπλακ κατάφερε πάνω στη γραμμή να αποκρούσει την κεφαλά του Ίνιγο Μαρτίνεθ, έστω και με διπλή προσπάθεια. Ο Ινιάκι Γουίλιαμς έχασε μία ακόμα ευκαιρία στο 75′ που σταμάτησε στον Όμπλακ, αλλά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε δύο λεπτά αργότερα, αφού ο Γιεράι Άλβαρεζ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μουνιαίν «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο.

Ένα ακόμα κόρνερ του Μουνιαίν ήταν η πηγή του κακού για την ομάδα του Τσόλο. Αυτήν τη φορά ήταν ο Νίκο Γουίλιαμς, που είχε περάσει ως αλλαγή και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε για δεύτερη φορά τον Όμπλακ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Αθλέτικ να πανηγυρίζει τη σπουδαία πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γιορέντε (46′ Λόντι), Βρσάλκο, Χιμένεζ, Ερμόσο, Καράσκο, Κόκε (85′ Έκτορ Ερέρα), Κοντογκμπιά (51′ Ντε Πολ), Λεμάρ (85′ Ματέους Κούνια), Κορέα (71′ Σουάρεζ), Ζοάο Φελίξ

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Άλβαρεζ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγκα (75′ Μπερσίτσε), Μπερενγκέρ (70′ Γουίλιαμς), Γκαρσία, Ζαράγκα (70′ Βέσγκα), Μουνιαίν, Σανσέτ (70′ Γκαρσία), Ινιάκι Γουίλιαμς