ΜΙΛΑΝ - ΤΖΕΝΟΑ 3-1 παρ.: Ζιρού και Λεάο έφεραν... τούμπα το ματς και την πρόκριση στoυς «Ροσονέρι»

Η Μίλαν επικράτησε με 3-1 της Τζένοα στην παράταση χάρη σε γκολ του Λεάο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Η Μίλαν τα χρειάστηκε, αλλά τελικά κέρδισε την Τζένοα με 3-1, έστω και με την βοήθεια της παράτασης, και παρ’ ότι αρχικά βρέθηκε να χάνει από τους Γενοβέζους εξασφαλίζοντας έτσι το «εισιτήριό» της για τα προημιτελικά του Coppa Italia.

Το γκολ του Όστιγκαρντ έκανε την διαφορά

Οι «Ροσονέρι» τα βρήκαν… σκούρα από νωρίς απέναντι στην ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, ωστόσο μόνο η Τζένοα ήταν εκείνη που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στον Όστιγκαρντ στο 17ο λεπτό κι έτσι πήγε στα αποδυτήρια στο διάλειμμα του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα με 1-0. Η Μίλαν μάλιστα έχασε και τον Τομόρι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 24′, με τον Φλορέντσι να περνάει στην θέση του.

Ο Ζιρού έδωσε… φιλί ζωής στην Μίλαν

Η Μίλαν βγήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όντας σαφώς ανώτερη από την ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 74ο λεπτό όταν ο Ερναντές έκανε την σέντρα και ο Ζιρού σκόραρε με υπέροχη κεφαλιά για το 1-1. Οι «Ροσονέρι» δεν έριξαν ρυθμό και συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ που θα τους οδηγούσε στην ολοκλήρωσης της ανατροπής, όμως εν τέλει δεν τα κατάφεραν, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η τύχη του Λεάο έδωσε τη λύση για την Μίλαν

Στην παράταση η Τζένοα συνέχισε να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο με την Μίλαν σπαταλά αρκετές καλές ευκαιρίες στο πρώτος και τελικά να βρίσκει το γκολ για το 2-1 μετά από μία σέντρα του Λεάο που κατέληξε κατά λάθος σε σουτ και ξεγέλασε τον Σέμπερ. Και οι «Ροσονέρι» δεν έμειναν εκεί. Βρήκαν και τρίτο τέρμα (3-1) με τον Σαλεμάκερς στο 112′ να πλασάρει εύστοχα στην κίνηση από το ωραίο γύρισμα του Ερναντές.

Έτσι, η Μίλαν επικράτησε τελικά με 3-1 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μίλαν (πρ. Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Τομόρι (24′ Φλορέντσι), Γκάμπια, Καλουλού, Ερναντές, Τονάλι, Κρούνιτς (62′ Μπακαγιόκο), Μαλντίνι (62′ Ντίαθ), Μεσίας (80′ Σαλεμάκερς), Ζιρού (118′ Ρόμπακ), Ρέμπιτς (62′ Λεάο)

Τζένοα (πρ. Αντρέι Σεφτσένκο): Σέμπερ, Όστιγκαρντ (111′ Μπάνι), Φανχέουντσεν, Βάσκες, Χέφτι, Γιεμπόα (87′ Πάντεφ), Μελεγκόνι, Μπάντελι, Πορτανόβα (106′ Γκιγκλιόνε), Εκουμπάν (71′ Κασάτα), Καϊσέδο (63′ Ντέστρο)