ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΑΡΣΕΝΑΛ 0-0: Χωρίς Σαλάχ και Μανέ, οι 10 της Άρσεναλ μοιάζουν ανίκητοι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΑΡΣΕΝΑΛ 0-0: Ανοιχτούς λογαριασμούς για τον δεύτερο γύρο άφησαν Λίβερπουλ και Άρσεναλ, με το ισόπαλο 0-0 στο Άνφιλντ, στο πλαίσιο του πρώτου παιχνιδιού για την ημιτελική φάση του Carabao Cup…

H κόκκινη του Τσάκα έδωσε… νόημα στο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε στο Άνφιλντ πέρασε απαρατήρητο. Λίγες ευκαιρίες, αρκετά κακός ο ρυθμός, με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία, στον Γκρανίτ Τσάκα να τραβήξει τα φώτα πάνω του, με την απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε εξαιτίας του επικίνδυνου μαρκαρίσματός του πάνω στο Ζότα, στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αναζητά ταυτότητα η Λίβερπουλ χωρίς Σαλάχ και Μανέ

Το δεύτερο μέρος του ημιτελικού στο Carabao Cup δεν διέφερε πολύ από το πρώτο. Η Άρσεναλ έψαχνε κενά στην άμυνα της Λίβερπουλ, με τους «reds» να μην βρίσκουν εστία ούτε με αίτηση.

Αυτό το γεγονός δικαιώνει τους φιλάθλους της Λίβερπουλ, οι οποίοι… φώναζαν επανειλλημμένα για ενίσχυση στη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας τους, με τους ιδιοκτήτες και κατ’ επέκταση τον Κλοπ να κλείνουν τα αυτιά στις απαιτήσεις του κόσμου.

Σημειώνεται πως και οι δύο ομάδες έχασαν από μία τεράστια ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα. Αρχικά η Άρσεναλ, με τον Άλισον να αποκρούει το κοντινό πλασέ του Σακά στο 72′ και στη συνέχεια η Λίβερπουλ με τον Μιναμίνο στις καθυστερήσεις του αγώνα ν΄αστοχεί προ κενής εστίας.

Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, χωρίς σκορ, με το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης να κρίνεται στον επαναληπτικό στο Εμιρέιτς την Πέμπτη 20 Ιανουρίου.