NTOΡΤΜΟΥΝΤ - ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ 5-1: Με πεντάρα και μπαλάρα... οι Βεστφαλοί στέλνουν μήνυμα στην Μπάγερν

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ : Η Ντόρτμουντ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Φράιμπουργκ και πήρε τη νίκη με 5-1 για την 19η αγωνιστική της Bundesliga.

Εξαιρετική ήταν η Ντόρτμουντ κόντρα στην Φράιμπουργκ, με την ομάδα του Μάρκο Ρόζε να παίρνει τη νίκη με 5-1, με τους Τόμας Μενιέ και Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρουν από δύο τέρματα και να στέλνουν τους Βεστφαλούς στους τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Η Ντόρτμουντ από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τις διαθέσεις της και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αφού ο Μενιέ με δύο τέρματα στο 14′ και το 29′ και ο Χάαλαντ στο 45+1′ έστειλαν το μήνυμα. Στο δεύτερο μέρος η Φράιμπουργκ μείωσε στο σκορ, όμως οι Βεσφαλοί με δύο ακόμη τέρματα οδήγησαν σε θρίαμβο το ματς.

Ο Μενιέ άνοιξε τον χορό… ο Χάαλαντ τον έκλεισε

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού κατόρθωσε μόλις στο 14′ να ανοίξει το σκορ μετά από στημένη φάση, με τον Τόμας Μενιέ να πιάνει την κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Μπραντ και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Η Ντόρτμουντ συνέχισε την πίεση ψηλά, κάτι που ανάγκασε τους παίκτες της Φράιμπουργκ να διώχνουν συνεχώς την μπάλα, αφού δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι. Τελικά οι Βεστφαλοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα ξανά με τον ίδιο τρόπο.

Ο Μπραντ εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μενιέ να παίρνει ξανά την κεφαλιά, εκθέτοντας την άμυνα της Φράιμπουργκ, με τον Ούπχοφ να μην μπορεί να αντιδράσει και την Ντόρτμουντ να κάνει το 2-0 στο 29′.

Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα, με τους παίκτες του Ρόζε να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Έτσι, οι Βεστφαλοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να επιστρέφει στα γκολ, αφού μετά την πάσα του Ρόις, πλάσαρε εξ επαφής τον Ούπχοφ για το 3-0 στο 45+1′.

Η Ντόρτμουντ ολοκλήρωσε ένα γεμάτο ημίχρονο, προηγούμενη με τρία τέρματα, σε αντίθεση με την Φράιμπουργκ που δεν είχε τελική στην εστία.

Μείωσε η Φράιμπουργκ αλλά… ο Χάαλαντ το τελείωσε

Η Φράιμπουργκ μπήκε αλλαγμένη στο δεύτερο μέρος και έδειξε διάθεση να κυνηγήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Τελικά βρήκε το γκολ με τον Ντεμίροβιτς στο 61′, οπού μετά από ασταθή επέμβαση του Κόμπελ κατάφερε να σκοράρει.

Ο Χάαλαντ όμως με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έβαλε τέλος στις ελπίδες της Φράιμπουργκ για επιστροφή στο ματς. Ο Νορβηγός πήρε την μπάλα στο χώρο από τον εξαιρετικό Νταχούντ στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και πλάσαρε τον Ούπχοφ για το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ένας εκ των καλύτερων στο ματς, Νταχούντ, με σουτ μέσα από την περιοχή στο 86′ με την Ντόρτμουντ να πλησιάζει πλέον την Μπάγερν Μονάχου στους τρεις βαθμούς, με τους Βαυαρούς βέβαια να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Χούμελς, Γκερέρο, Τσαν, Μπέλινγχαμ, Νταχούντ, Μπραντ, Ρόις, Μάλεν, Χάαλαντ

Φράιμπουργκ: Ούπχοφ, Λίνχαρτ, Γκούλντε, Γκούντερ, Κούμπλερ, Χάμπερερ, Χόφλερ, Σαλάι, Γκρίφο, Γέονγκ, Χόλερ