COPA AMERICA: Νίκες για Αργεντινή και Ουρουγουάη

Χαλαρά, με τεσσάρα, στη πρώτη θέση η Αργεντινή, νίκησε την Παραγουάη. Ως δεύτερη πέρασε η Ουρουγουάη.

Βολιβία – Αργεντινή 1-4

Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε η Αργεντινή απέναντι στη Βολιβία, η οποία με ηγέτη τον αστέρα της Μπαρτσελόνα, κέρδισε με 4-1 και προκρίθηκε σαν πρώτη στην επόμενη φάση. Το «πάρτι» ξεκίνησε από νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό ο Γκόμεζ σκόραρε ύστερα από πάσα του Λίο, στη συνέχεια ο Αργεντινός σούπερ σταρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ πρώτα σε 2-0 με πέναλτι στο 33ο λεπτό, ενώ στο 42’ έγραψε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε παρόμοιο πλαίσιο, παρότι βρήκε γκολ η Βολιβία και μείωσε σε 3-1, στο 60 η απάντηση των Αργεντινών ήταν άμεση και έκανε το 4-1, 5 λεπτά αργότερα με τον Μαρτίνες. Η Αργεντινή συνέχισε τη πίεση, έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Ουρουγουάη – Παραγουάη 1-0

Ουρουγουάη και Παραγουάη αναμετρήθηκαν με σκοπό τη νίκη που θα τους έδινε τη πρόκριση ως καλύτεροι δεύτεροι του ομίλου. Αυτό το κατάφερε η Ουρουγουάη, η οποία ευτύχισε να χαμογελάσει με τον Καβάνι στο 21ο λεπτό, ύστερα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η «σελέστε» έχασε πολλές φάσεις για ένα δεύτερο γκολ που θα καθάριζε και το παιχνίδι, όμως δεν το βρήκε και παραλίγο να το πληρώσει στο 92’ όταν και η Παραγουάη έχασε τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα.