ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' - ΚΑΒΑΛΑ 2-2: Οι «Αργοναύτες» έφεραν φουρτούνα στο Ρέντη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ – ΚΑΒΑΛΑ 2-2: Παρά το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» με 2-0, οι «Αργοναύτες» πήραν το δεύτερό τους βαθμό στο πρωτάθλημα

Έβδομο σερί ματς χωρίς νίκη έμεινε ο Ολυμπιακός Β’ στο πρωτάθλημα της Super League 2, μετά το 2-2 με την Καβάλα στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη!

Από τις 5 Δεκεμβρίου του ’21 έχουν να νικήσουν οι Πειραιώτες, όταν είχαν επικρατήσει με 2-1 του Πανσερραϊκού στο Καραϊσκάκη. Από την πλευρά της η Καβάλα κατάφερε να πάρει τον μόλις δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα, μετά το 0-0 της προηγούμενης αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Λάρισας εντός έδρας, καθώς μετά τη μεταγραφική της ενίσχυση άλλαξε εντελώς το αγωνιστικό της πρόσωπο.

Επίσης για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέκτησαν τη νίκη, ενώ προηγήθηκαν στο ματς, όπως είχε γίνει και με τον Θεσπρωτό εκτός έδρας όπου όμως ηττήθηκαν με 2-1 με ανατροπή στο σκορ…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ – ΚΑΒΑΛΑ: Ένα «ερυθρόλευκο» πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κωστή ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 1-0, ενώ στο 40′ ο Ξενιτίδης «έγραψε» το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη και μπόρεσε να πάρει το πάνω χέρι στο ματς.

Ο Κυρίτσης είπε «όχι» σε πέναλτι και άρχισε η αντεπίθεση

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε βάλει και τρίτο γκολ, αλλά έπεσε επάνω στον Κυρίτση. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι, με τον Μπα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Κυρίτση να αποκρούει!

Αυτό έδωσε το έναυσμα και στην Καβάλα για την αντεπίθεση.

Μέσα σε μόλις δύο λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Σταμένκοβιτς η Καβάλα κατάφερε να ισοφαρίσει! Στο 56′ μείωσε ο Σταμένκοβιτς σε 2-1 και μετά από δύο λεπτά, 58′, ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-2!

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν χαμένες ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπει το γκολ που θα έκανε τη διαφορά και έμεινε το 2-2, παίρνοντας από έναν βαθμό η κάθε ομάδα.

Να σημειωθεί μάλιστα πως τα δύο αυτά γκολ της Καβάλας, ήταν τα πρώτα της ομάδας στο πρωτάθλημα, αφού σε προηγούμενα ματς δεν είχε καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα!

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος (69′ Μαυρουδής), Κεραμίδας, Νίκολιτς, Μαρίνος (46′ Μπα), Βοΐλης, Ντόι, Κωστή, Πινακάς (46′ Λιάτσος).

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46′ Μουσία), Αρμάλας, Σαμπανίδης (46′ Σαμπανίδης), Θωμαΐδης, Στίκας, Γροσδάνης (80′ Οκάν), Έμπερτ (80′ Κοέν), Σταμένκοβιτς.