PREMIER LEAGUE: «Ξεκόλλησε» από τον.... πάτο της βαθμολογίας η Νόριτς - Δεν νίκησε πάλι η Νιουκάστλ

Η Νόριτς επικράτησε με 2-1 της Έβερτον και έφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, προσπερώντας και την Νιουκάστλ που έμεινε στο 1-1 με την Γουότφορντ. Νέα νίκη πέτυχε η Γουλβς με 3-1 επί της Σαουθάμπτον.

Τα «καναρίνια» με την τρίτη τους νίκη κατόρθωσαν να φύγουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, βάζοντας από κάτω και τις «καρακάξες», που ανδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με την Γουότφορντ. Οι «Λύκοι» με την νίκη τους ανέβηκε 8η με 31 βαθμούς κι έμειναν στους τέσσερις βαθμούς από την πεντάδα.

Ούτε τώρα για την Νιουκάστλ

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, η Νιουκάστλ ήταν εκείνη που κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Σεν Μαξιμέν να κάνει ένα εκπληκτικό σόλο στο 49ο λεπτό και να «γράφει» το 1-0.

Βάσει της εικόνας του αγώνα οι «σφήκες» δικαιούνταν ένα τέρμα και το βρήκαν την κατάλληλη στιγμή για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Ο Ζοάο Πέδρο ισοφάρισε με υπέροχη κεφαλιά σε 1-1 στο 88ο λεπτό και διέλυσε τις όποιες ελπίδες της ομάδας του Έντι Χάου για νίκη. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την Νιουκάστλ χάνει ακόμη μία θέση στην βαθμολογία μετά τη νέα απώλειά της και να φτάνει 19η με 12 βαθμούς σε 20 παιχνίδια.

Νιουκάστλ (πρ. Έντι Χάου): Ντουμπράβκα, Σαρ, Λασέλς, Τρίπιερ, Ντάμετ, Λόνγκσταφ, Σέλβεϊ, Ζοέλιντον, Φρέιζερ (74′ Μέρφι), Σεν-Μαξιμέν (86′ Αλμιρόν), Γουντ

Γουότφορντ (πρ. Κλαούντιο Ρανιέρι): Φόστερ, Κάθκαρτ, Σαμίρ, Ενγκακία (66′ Κίκο), Καμαρά, Κούτσκα (77′ Κλέβερλι), Σισοκό, Καγιέμπε, Ντένις (84′ Κούτσο), Πέδρο, Κινγκ

Νίκησε και η Νόριτς την Έβερτον

Η Νόριτς, που ξεκίνησε χωρίς τους Γιαννούλη και Τζόλη στην σύνθεση της, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-0 χτυπώντας δύο φορές μέσα σ’ ένα τρίλεπτο, πρώτα με αυτογκόλ του Κιν (16′) κι έπειτα με τον Άιντα (18′).

Η Έβερτον άργησε να συνέλθει από το σοκ και χρειάστηκε να φτάσει στο 60ο λεπτό και να μπει ο Ριτσάρλισον στο παιχνίδι για να αντιδράσει. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αγωνίστηκε μετά από ένα μήνα απουσίας και σκόραρε έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο με υπέροχο ψαλιδάκι.

Τα «ζαχαρωτά» όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω και υπέστησαν τελικά νέα ήττα με 2-1.

Οι Γιαννούλης και Τζόλης μπήκαν ως αλλαγές στην αναμέτρηση αμφότεροι στο 80ο και 87ο λεπτό.

Η δυσαρέσκεια των οπαδών της Έβερτον για τα αποτελέσματα της ομάδας και τον Ράφα Μπενίτεθ δεν έμεινε μόνο στα γιουχαρίσματα, αφού ένας οπαδός των «Ζαχαρωτών» όρμησε στο γήπεδο κατευθυνόμενος στον πάγκο της ομάδας και τον Ισπανό προπονητή, αλλά τον ακινητόποιησαν οι άνθρωποι του γηπέδου της Νόριτς.

Νόριτς (πρ. Ντιν Σμιθ): Κρουλ, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς (80′ Γιαννούλης), Γουίλιαμς (77′ Μπάιραμ), Λέες Μελού, Σόρενσεν, Άιντα, Σάρτζεντ (87′ Τζόλης), Ράσιτσα, Πούκι

Έβερτον (πρ. Ράφα Μπενίτεθ): Πίκφορντ, Κιν, Γκόντφρεϊ, Κόουλμαν (54′ Μίνα), Μικολένκο, Ντουκουρέ, Γκόμες, Γκόρντον, Γκρέι, Κάλβερτ-Λιούιν, Ροντόν (54′ Ριτσάρλισον)

Δεύτερη σερί νίκη για την Γουλβς

Η Γουλβς άνοιξε το σκορ στο 36ο χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Χιμένες. Η Σαουθάμπτον προσπάθησε να απαντήσει πριν τελειώσει το πρώτο μέρος αλλά βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Σα. Στο δεύτερο μέρος οι «Λύκοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κόαντι που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 2-0 παίρνοντας το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Κίλμαν που πήγε στο δοκάρι.

Η Σαουθάμπτον μείωσε σε 2-1 με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 84ο λεπτό, αλλά ο Αντάμα Τραορέ σκόραρε για το 3-1 στο 90+1′ τελειώνοντας τις όποιες ελπιδες των «Αγίων» να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Γουλβς (πρ. Μπρούνο Λάγκε): Ζόσε Σα, Κίλμαν, Κόαντι, Γκόμες, Σεμέδο, Αΐτ Νουρί, Ντεντόνκερ, Μουτίνιο, Τρινκάο (78′ Τραορέ), Ποντένσε (90+7′ Καντλ), Χιμένες (80′ Σοάρες)

Σαουθάμπτον (πρ. Ραλφ Χάσενχουτλ): Φόρστερ, Μπεντνάρεκ, Λιάνκο, Σαλισού, Τέγια (71′ Άρμστρονγκ), Περόντ, Γουόρντ-Πράους, Ρομέου, Ντιαλό (46′ Άνταμς), Ρέντμοντ, Μπρόχα (78′ Άρμστρονγκ)