ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΒΟΛΟΣ 1-0: Σόνι... και καλά νίκη οι Αρκάδες

Ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε πήρε την νίκη κόντρα στον Βόλο με 1-0 για την 18η αγωνιστική της Super League Interwetten

Ο Αστέρας Τρίπολης με πρωταγωνιστή τον Κεβίν Σόνι, κατάφερε να επικρατήσει του Βόλου 1-0 για την 18η αγωνιστική της Super League, με τους φιλοξενούμενους να προβληματίζουν με την εμφάνισή τους.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση, με τους γηπεδούχους ωστόσο να «πατάνε» πιο καλά στο γήπεδο. Ο Βόλος δοκίμασε να βγάλει επίθεση στο 12′ με την μπάλα να βγαίνει εκτός, ενώ το σουτ του Ριέρα δύο λεπτά αργότερα δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Κότνικ.

Στο 20′ ο Φαν Βέερτ άγγιξε ένα απίθανο τέρμα, προσπαθώντας να κρεμάσει από μακριά τον Παπαδόπουλο, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Back-to-back, ο Βόλος είχε ακόμη μία τρομερή ευκαιρία με σουτ-βολίδα του Ρεγκατέν να μπλοκάρεται από τον αντίπαλο κίπερ.

Παπαδόπουλος σε ρόλο… πυροσβέστη, Σόνι σε ρόλο… λυτρωτή

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει «φωτιά» αλλά ο Παπαδόπουλος ήξερε να τους… σβήνει, αφού στο 26΄μπλόκαρε δυνατό σουτ του Μπαριέντος. Ο Βόλος εξακολουθούσε να πιέζει, ωστόσο, ούτε η κεφαλιά του Τσοκάνη ούτε το σουτ του Ρεγκαντέν μπόρεσαν να καταλήξουν στα δίχτυα. Ο Αστέρας δοκίμασε να «απαντήσει», με την προσπάθεια του Άλβαρες να απομακρύνεται δύσκολα.

Με την τύχη να ευνοεί τους τολμηρούς, το σκορ άνοιξαν οι «Αρκάδες» με τρομερό γκολ του Σόνι στο 41′. Ο Μουνάφο έδωσε την μπάλα στον Ριέρα και εκείνος στον Σόνι, ο οποίος μετά από ένα πολύ έξυπνο κοντρόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Φουλ της αστοχίας

Το δεύτερο ημίχρονο, οι Αρκάδες ξεκίνησαν με διαφορετική ψυχολογία, πιέζοντας αρκετά. Ο Κανελλόπουλος στο 60′ αλλά και ο Σόνι τρία λεπτά αργότερα δοκίμασαν να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, με τον Κότνικ να λέει «όχι». Εξαιρετική ευκαιρία για τον Αστέρα προέκυψε στο 69, όταν ο Τιλίκα δοκίμασε να σκοράρει με γύρισμα της μπάλας, η οποία κατέληξε άουτ.

Στο 75΄ο Βόλος ζητούσε πέναλτι βλέποντας τον Ροσέρο να πέφτει στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Τσοκάνης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν σε τετ-α-τετ φάση με τον Παπαδόπουλο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα επόμενα λεπτά του ματς κύλησαν δίχως ιδιαίτερη φάση, μέχρι το 88′ όταν ο Καπίγια, μπήκε ως αλλαγή του Σόνι και έφτασε πολύ κοντά στο 2-0. Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στο αποτέλεσμα, με τους Αρκάδες να παίρνουν την νίκη.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Ατιένζα (Ιγκλέσιας), Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο,  Κανελλόπουλος(Βαλιέντε), Σίτο, Ριέρα (Τιλίκα), Σόνι (Καπίγια) και Μπαράλες.

Βόλος: Κότνικ, Ρομέρο, Γκουλέν(Τερεζίου), Άλχο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατέν (Ροσέρο), Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.