ΚΟΛΩΝΙΑ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 0-4: Καθάρισε από Covid-19 και ο Λέβα καθάρισε τους «τράγους»

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Με μια εξαιρετική εμφάνιση οι πρωταθλητές Γερμανίας επέστρεψαν στις νίκες, κερδίζοντας 4-0 την Κολωνία, με γκολ των Λεβαντόφσκι και Τολισό.

Μια εξαιρετική επιθετικά Μπάγερν Μονάχου, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας την Κολωνία με 4-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβντάφσκι, ο οποίος σκόραρε τρία γκολ και… σέρβιρε ένα.

Οι Βαυαροί είδαν αρκετούς από τους ποδοσφαιριστές τους να επιστρέφουν σε αγωνιστική δράση, μετά την περιπέτειά τους με τον κορωνοϊό, μια περιπέτεια η οποία είχε φέρει και την ήττα από την Γκλάντμπαχ.

Οι επιστροφές όμως έδειξαν να αλλάζουν και την εικόνα των πρωταθλητών Γερμανίας, οι οποίοι κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες και μάλιστα εμφατικά, με την εκτός έδρας νίκη με 4-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Το κλείδωσε με γκολάρα ο Τολισό

Την ήττα από την Γκλάντμπαχ θέλησε να ξεπλύνει η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην κολωνία, με τους Βαυαρούς να μπαίνουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, κάτι που έφερε και το πρώτο γκολ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Μίλερ έδωσε στον Λέβα, και εκείνος έκανε αυτό που ξέρει καλυτερα, την έστειλε στα δίχτυα του αντίπαλου κίπερ.

Η Μπάγερν ακόμα και μετά τον γκολ συνέχισε να είναι καλύτερη και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, 15 λεπτά αργότερα, με τον Τολισό να βάζει ένα πανέμορφο γκολ, μετά από ασίστ του Πολωνού στράικερ.

Η Κολωνία προσπάθησε να απαντήσει και τα κατάφερε άμεσα με τον Ουθ, να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το τέρμα όμως να ακυρώνεται καθώς ο Γερμανός επιθετικός ήταν λίγο πιο μπροστά.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η μπάλα πήγαινε… πάνω-κάτω χωρίς όμως να καταφέρει μια εκ των δύο ομάδων να βάλει το επόμενο γκολ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ των Βαυαρών.

Εξασφάλισε το τρίποντο ο τρομερός Λέβα

Η Κολωνία μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο μέρος και έβγαλε τις ευκαιρίες για να μειώσει και να μπει ξανά στον αγώνα, με τον Νόιερ όμως να τους στερεί την… χαρά.

Παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλά, το δεύτερο μέρος είχε την σφραγίδα του Πολωνού σούπερ σταρ. Ο Λεβαντόφσκι έκανε ότι δεν μπορούσαν να κάνουν οι αντίπαλοί του και στο 62ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σανέ πλάσατε για το 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο ίδιος,  με μια ακόμη συνεργασία με τον Σανέ, έστειλε ξανά τη μπάλα στο πλεκτό, ολοκληρώνοντας ένα ακόμη χατ-τρικ και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Κολωνία προσπάθησε να βρει το δικό της γκολ, και παρά τις ευκαιρίες που είχε, όπως και στην αρχή του δεύτερου μέρους, Νόιερ και αστοχία την σταμάτησαν.

Με τη νίκη αυτή οι Βαυαροί ξέφυγαν 6 πόντους από την δεύτερη Ντόρτμουντ, ενώ οι «τράγοι» έχασαν έδαφος στην μάχη για την Ευρώπη.

Κολωνία: Σβάμπ, Σμίτζ (80′ Εχιζιμπούε), Κιλιάν, Χούμπερς, Χέκτορ, Οζκάν, Κάιντζ, Ντούντα (58′ Λούμπισιτς), Σάουμπ (58′ Τίελμαν), Ουθ (73′ Σίντλερ), Μοδέστε (73′ Άντερσον)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Κίμιχ, Παβάρ, Σούλε, Σάμπιτσερ (75′ Ρίτσαρντς), Τολισό (75′ Νιανζού), Ρόκα (83′ Βάνερ), Γκνάμπρι, Μίλερ (83′ Τίλμαν), Μουσιάλα (60′ Σανέ), Λεβαντόφσκι