ΛΑΜΙΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1: Του έχει πάρει τον... αέρα

ΛΑΜΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1: Η Λαμία ήταν καλύτερη κόντρα στον Ιωνικό και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, με τα γκολ των Ρόμανιτς και Μπανγκουρά για την 18η αγωνιστική της Super League Interwetten.

H Λαμία ήταν καλύτερη απέναντι στον Ιωνικό και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, με τα γκολ των Ρόμανιτς από το 11ό λεπτό της αναμέτρησης αλλά και του Μπανγουρά στο 86′ να δίνουν το τρίποντο στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου που παράλληλα προσπέρασε στη βαθμολογία το σύνολο του Δημήτρη Σπανού.

Μάλιστα, αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της Λαμίας τη φετινή χρονιά κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας, αφού έχουν αναμετρηθεί και δύο φορές για το Κύπελλο Ελλάδος. Το μόνο που κατάφερε ο Ιωνικός ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μάντζη, ενώ η Λαμία πήρε την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες στο πρωτάθλημα της Super League.

Μόνο η Λαμία υπήρχε στο γήπεδο

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των παικτών του Ιωνικού που δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Από την άλλη, η Λαμία έβγαινε μπροστά και δημιουργούσε προβλήματα, με τον Τσιγκρίνσκι να δίνει τις λύσεις ανασταλτικά.

Όμως στο 11′ μετά από ενέργεια του Προβιδάκη που είχε προωθηθεί, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Έλληνας μπακ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στον Ρόμανιτς, με το σουτ του Σέρβου να κοντράρει στην αρχή, όμως με δεύτερη προσπάθεια ο 23χρονος την έστειλε στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-0 στο 11′.

Ο Ιωνικός συνέχισε να έχει τα ίδια προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, με την Λαμία να κρατά το υπέρ της σκορ και να ψάχνει και δεύτερο τέρμα. Ο Ρόμανιτς που ήταν σημείο αναφοράς για την ομάδα του στην επίθεση, συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα της ομάδας της Νίκαιας, όμως η τελικές των γηπεδούχων δεν ήταν οι ιδανικές.

Πίεσε ο Ιωνικός – Άντεξε η Λαμία και το τελείωσε με Μπανγκουρά

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα είχε ένα καλό δεκάλεπτο στο οποίο θα μπορούσε να σκοράρει. Η πίεση στα καρέ της Λαμίας ήταν ασφυκτική, χωρίς όμως να καταγράψει κάποια τελική προσπάθεια.

Τελικά η Λαμία άντεξε και τελικά βρήκε και δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά με τον Μπανγκουρά στην αντεπίθεση, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 84′. Ο ποδοσφαιριστής από την Γουινέα πλάσαρε εξ επαφής τον Χουτεσιώτη και τελείωσε το ματς.

Το μόνο που κατάφερε ο Ιωνικός, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του ματς με ωραίο πλασέ του Μάντζη.

Λαμία: Σαράνοφ, Προβιδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο(84′ Μπανγκουρά), Νούνιες, Καραμάνος (46′ Τζανδάρης), Ρόμανιτς, Ταϊρόν(74′ Αντέτζο), Αραμπούλι (74′ Τσούκαλος)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό(70′ Μάντζης), Κάνιας, Λένις, Καμπράλ(70′ Ματσούκας), Αοσμαν, Τουράμ