ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΡΗΣ 0-0: Η Ελαφρά Ταξιαρχία πέφτει... βαριά για τους μεγάλους!

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΡΗΣ 0-0: Μετά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, ούτε ο Άρης πέρασε από τη Ριζούπολη

Ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει όταν έπαιζε με σέντερ φορ, όχι τώρα που έλειπαν Καμαρά και Μάνος! Και όπως αποδείχθηκε, χωρίς κλασικές φάσεις για γκολ έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα που παρουσιάστηκε ψυλλιασμένος μετά την τριάρα από τον ΟΦΗ και μετά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό φρέναρε και τον Άρη στη Ριζούπολη!

Η ισοπαλία στο «Γ. Καμάρας» είναι μαχαιριά για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, καθώς χάνει πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην εξάδα (χωρίς τους βαθμούς που έχουν αφαιρεθεί). Αρκετά από τα βαριά χαρτιά του ήταν σε κακή κατάσταση, ενώ για ένα ακόμα ματς έλειψε η ουσία στην επίθεση. Προφανώς έχει αργήσει και στις μεταγραφές, καθώς η απουσία του Καμαρά ήταν γνωστή εδώ και καιρό.

Όσο για τον Απόλλωνα ήταν σαφώς πιο ψυχωμένος, είχε τρεξίματα και πάθος και όπως έκανε με ΑΕΚ και Ολυμπιακό στη Ριζούπολη, μπλόκαρε και τον Άρη, ενώ είχε ευκαιρίες να πανηγυρίσει και τη νίκη!

Υπεροχή ο Άρης, αλλά χωρίς ευκαιρίες

Ο Άρης μπήκε στο γήπεδο με σαφή διάθεση να δημιουργήσει, ωστόσο αρκετοί παίκτες του ήταν χωρίς ρυθμό μετά την αναβολή του αγώνα με τον Ατρόμητο και την περιπέτεια με τον Covid. Επιπλέον είχε να αντιμετωπίσει και την έλλειψη καθαρού σέντερ φορ, καθώς κατά συνθήκη «εννιάρι» ήταν ο Μαντσίνι. Οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου δεν ήταν ουσιαστικοί, δεν είχαν την τελική προσπάθεια και δεν σούταραν προς την εστία του Βέρχουλστ, με αποτέλεσμα η άμυνα του Απόλλωνα να μην αισθάνεται τον κίνδυνο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης απείλησε πρώτη φορά στο 37′, όταν ο Ντεντάκης πρόλαβε και έβαλε την προβολή στο πλασέ του Μπρούνο Γκάμα μετά από μία παραδειγματική συνδυαστική επίθεση.

Στην προηγούμενη επίθεση είχε απειλήσει και ο Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα, που από πλάγια θέση σούταρε στο πλάι των διχτύων. Οι γηπεδούχοι με πολλά νέα πρόσωπα και υποψιασμένοι έπειτα από την βαριά ήττα εντός έδρας από τον ΟΦΗ, είχαν πιο κοντά τις γραμμές και δεν έδιναν χώρους στον Άρη για να πλησιάσει στην εστία τους. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Άρη γλιστρούσαν διαρκώς και έπεφταν, γεγονός που εκνεύρισε τον Μάντζιο και τους συνεργάτες του.

Ζωντάνεψαν στο β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες βγήκαν με μεγαλύτερη ζωντάνια στο γήπεδο και ο Απόλλωνας σκόραρε με τον Ιωαννίδη, που όμως ήταν σε καθαρή θέση οφ σάιντ όπως έδειξε και το VAR.

Ο Άρης βρέθηκε γρήγορα σε θέση για γκολ, αλλά η πάσα του Μπερτόγλιο κόπηκε και αμέσως μετά ο Απόλλωνας ο Κουέστα σταμάτησε σωτήρια για τον Άρη τον Μπαξεβανίδη με το ένα χέρι.

Στο φινάλε μάλιστα του αγώνα ο Σίγκνεβιτς από ασίστ του Μαρτίνες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα για να πανηγυρίσει και τη νίκη.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέρχουλστ νίκησε τον Μπράμπετς, που έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και κράτησε το 0-0 για τον Απόλλωνα.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε, Αλβες, Κάστρο, Παμλίδης (77′ Βαν Λα Πάρα), Σλίβκα, Ιωαννίδης (68′ Σίγκνεβιτς), Γιαννιώτας (46′ Μαρτίνες), Παπαγεωργίου (86′ Φατιόν).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Γκάμα, Μπράμπετς, Ματίγια (64′ Εντιαγέ), Μαντσίνι, Φαμπιάνο, Μπερτόγλιο (86′ Χάιροβιτς), Ματέο Γκαρσία (70′ Λόπεθ), Λούκας Σάσα (64′ Τζέγκο).