ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 1-2: Καθάρισε τα «πουλάρια» και μπήκε στην τριάδα

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πέρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ επικρατώντας με 2-1 για την 19η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πέρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ επικρατώντας με 2-1 για την 19η αγωνιστική της Bundesliga. Οι «ασπιρίνες» ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη με 1-2 έχοντας και δύο χαμένα πέναλτι.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο μέρος έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, χωρίς καμία όμως να καταφέρει να μετουσιώσει μία απ’ αυτές σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπιρίνες» έχασαν μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν όταν ο Πάτρικ Σικ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι στο 50ο λεπτό από τον Σόμερ. Από το κόρνερ που προέκυψε για την ομάδα του Ζεράρντο Σεοάν από την φάση του πέναλτι, η Μπάγερ κατόρθωσε να σκοράρει, αφού ο Άντριχ εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση του Βιρτς κι έγραψε το 0-1 στο 51ο λεπτό.

Η Γκλάντμπαχ αναγκάστηκε να ανέβει στο γήπεδο και να ψάξει την ισοφάριση παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι «ασπιρίνες» συνέχισαν να έχουν τις ευκαιρίες.

Σε μία απ’ αυτές κατόρθωσαν να βρουν και δεύτερο τέρμα παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Μπελαραμπί εκτέλεσε το φάουλ και ο Σικ έπιασε την κεφαλιά για το 2-0 της Λεβερκούζεν στο 74ο λεπτό.

Τα «πουλάρια» κατάφεραν και μείωσαν σε 1-2 με τον Ελβέντι στο 81ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λεβερκούζεν και σούταρε εύστοχα.

Οι «ασπιρίνες» είχαν και πάλι την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Μπελαραμπί αστόχησε και στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν στο 88ο λεπτό. Τελικά τα δύο χαμένα πέναλτι δεν τους κόστισαν, αφού μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη με 2-1 και να μπουν στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος δεν ξεκίνησε στο παιχνίδι και μπήκε ως αλλαγή στο 89ο λεπτό στην θέση του Μούσα Ντιαμπί.

Γκλάντμπαχ (πρ. Άντι Χούτερ): Σόμερ, Γιάντσκε (70′ Μπέγιερ), Ελβέντι, Φρίντριχ, Λάινερ (80′ Χέρμαν), Νετζ (61′ Τιράμ), Κονέ, Μπένες (61′ Σκάλι), Νεουχάους, Στιντλ, Εμπολό

Μπάγερ Λεβερκούζεν (πρ. Ζεράρντο Σεοάν): Χραντέτσκι, Τα, Χινκάπι, Φρίμπονγκ (56′ Φοσού-Μενσά), Μπάκερ, Άντριχ, Ντεμίρμπαϊ, Βιρτς (89′ Αμίρι), Μπελαραμπί (81′ Αντλί), Ντιαμπί (89′ Ρέτσος), Σικ