ΝΙΓΗΡΙΑ - ΣΟΥΔΑΝ 3-1: Νέα νίκη και πρόκριση για τους «σούπερ αετούς» - Στον πάγκο ο Ονιεκουρού

Η Νιγηρία επικράτησε με 3-1 του Σουδάν για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Copa Africa και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, με τον Ονιεκουρού του Ολυμπιακού να μένει στον πάγκο.

Η Νιγηρία επικράτησε με 3-1 του Σουδάν για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Copa Africa και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, με τον Ονιεκουρού του Ολυμπιακού να μένει στον πάγκο.

Οι «σούπερ αετοί» έφτασαν και σε δεύτερη νίκη μετά από το μεγάλο ντέρμπι με την Αίγυπτο την πρώτη αγωνιστική. Η αγωνιστική τους ανωτερότητα σε σχέση με του Σουδάν ήταν εμφανής και αποτυπώθηκε και στο σκορ.

Ο Σάμουελ Τσουκβουέζε άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης για την Νιγηρία με τον Αβονίγι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας στο 45ο λεπτό. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Εγκουαβοέν που βρήκε και τρίτο τέρμα μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του με τον Σιμόν. Ο Βαλιελντίν Κχιντίρ μείωσε απλώς σε 3-1 για το Σουδάν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 70ο λεπτό.

Στον πάγκο έμεινε ο Χένρι Ονιεκουρού του Ολυμπιακού, αφού ο Ογκουστίν Ενγκουαβοέν αποφάσισε να μην τον χρησιμοποιήσει.

Νιγηρία (πρ. Ογκουστίν Εγκουαβοέν): Οκόγιε, Τροστ-Εκόνγκ, Ομέρουο, Αϊνά, Ζαϊντού, Αριμπό (65′ Ενβακαλί), Εντιντί, Τσουκβουέζε (46′ Αϊβόμπι), Σιμόν, Ιχεανάτσο (65′ Μουσά), Αβονίγι (82′ Σαντίκ)

Σουδάν (πρ. Μπουρχάν Τιά): Αμπού-Εσχρεΐν, Νεμέρ (88′ Χακίμ), Μουσταφά Κάρσχομ, Μουσταφά Ελφαντνί, Μαζίν Μοχαμεντεΐν, Βαλιελντίν Κχιντίρ, Αλ Ρασίντ, Χαμέντ (64′ Χουσεΐν), Αμπάς Ομέρ (46′ Μούσα), Ομέρ (88′ Ομάρ Αμπνταλά), Εϊσά (46′ Νοό)