ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 2-0: Επέστρεψε με νίκη μετά την ψυχρολουσία του Super Cup

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ουντινέζε πανηγύρισε η Γιουβέντους, με γκολ των Πάουλο Ντιμπάλα και Ουέστον ΜακΚένι

Ένα σημαντικό τρίποντο στην μάχη για την τετράδα πανηγύρισε η Γιουβέντους, με την «Μεγάλη Κυρία» να κερδίζει με 2-0, και γκολ των Ντιμπάλα και ΜακΚένι, την Ουντινέζε.

Ολοκληρωτική υπεροχή και προβάδισμα με Ντιμπάλα

Την ήττα από την Ίντερ για το Super Cup θέλησε να διώξει από πάνω της η Γιούβε, στον αγώνα με την Ουντινέζε, κάτι που φάνηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης.

Η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, κάτι στο οποίο βοήθησε και η αμυντική προσέγγιση των φιλοξενούμενων. Η «Γιούβε» παρότι έδειχνε και ήταν σαφώς ανώτερη, δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί αυτή την υπεροχή της για να βγάλει καλές ευκαιρίες για γκολ.

Αυτό που μπορούσε να κάνει όμως ήταν να εκμευταλευτεί την πίεσή της, κάτι που της απέφερε και το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 19ο λεπτό, όταν ο Ντιμπάλα έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα πλασέ με το αριστερό έκανε το 1-0.

Η συνέχεια κυμάνθηκε σε παρόμοια πλαίσια, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν σοβαρά, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν στον παθητικό τους ρόλο.

Τα δύο αυτά στοιχεία συντέλεσαν στο να τελειώσει το ημίχρονο με το 1-0 υπέρ της Γιούβε.

Ο ΜακΚένι έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων

Το δεύτερο μέρος είχε κοινά σημεία με το πρώτο, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε την τύχη της αναμέτρησης στα χέρια τους, μιας και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι όμως έγιναν αρκετά πιο απειλητικοί.

Μπορεί να μην είχαν τη μπάλα στα πόδια τους για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά όταν τους δόθηκε η ευκαιρία να βγουν μπροστά, το έκαναν προσπαθώντας να απειλήσουν, κάτι που κατάφεραν, με τον Σέζνι και την αστοχία όμως να τους κρατάνε χωρίς γκολ.

Βλέποντας την ομάδα του να δέχεται επιθέσεις και να μην μπορεί να βρει το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε 4 από τις 5 αλλαγές μέσα στα πρώτα 19 λεπτά του δεύτερου μέρους.

Οι αλλαγές φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς στο 79ο λεπτό, ο ΜακΚένι, κατάφερε για άλλη μια φορά να βγει μόνος του στην περιοχή της Ουντινέζε, αυτή τη φορά όμως δεν αστόχησε, αλλά έκανε την σέντρα του Ντε Σίλιο γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να αλλάξουν την τύχη τους και την τύχη του αγώνα, η Γιούβε άντεξε και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, το οποίο την εδραίωσε στις θέσεις της Ευρώπης.

Γιουβέντους (4-4-2): Σέζνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι, Πελεγκρίνι (57’ Ντε Σίλιο), ΜακΚένι, Άρθουρ (46’ Λοκατέλι), Μπεντακούρ (82’ Ραμπιό), Κουλουσέφσκι (46’ Μπερναντέρσκι), Ντιμπάλα, Κιν (64’ Μοράτα)

Ουντινέζε (3-5-2): Παντέλι, Πέρεθ, Νιούτινγκ, Ουντότζιε, Σόπι (81’ Σακσές), Άρσλαν (85’ Σάμαρντιτς), Γουόλας (81’ Τζατζάλο), Μακένγκο, Ζίγκελααρ, Μπέτο, Ντεολοφέου (66’ Πουσέτο)