ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 3-0: Φώναξαν «παρών» οι... ρεζέρβες

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 3-0: Την πρώτη της νίκη για το 2022 στην Premier League, πήρε η Λίβερπουλ απέναντι στην Μπρέντφορντ, χάρη στα γκολ των Φαμπίνιο, Τσάμπερλεϊν και Μιναμίνο

Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ, η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπρέντφορντ της οποίας και επικράτησε εντός έδρας με 3-0.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να πάρει τη νίκη, την οποία αγνοούσε εδώ και τρεις αγωνιστικές, μετά από δύο ισοπαλίες με Τότεναμ (2-2), Τσέλσι (2-2) και την ήττα από τη Λέστερ (1-0).

Έχοντας η Λίβερπουλ να αντιμετωπίσει πολλές και σημαντικές απουσίες εξαιτίας της διοργάνωσης του Κόπα Άφρικα, ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι «ρεζέρβες» δήλωσαν «παρών» δείχνοντας στον Γερμανό προπονητή τους πως μπορούν να βοηθήσουν ιδιαίτερα σε ματς όπως αυτό με την Μπρέντφορντ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 3-0: Άργησε να το βάλει…

Στο πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες που είχε η Λίβερπουλ, ιδιαίτερα στο 22′ ο Φερνάντεζ είπε «όχι» στον Φαν Ντάικ, άργησε να βάλει το γκολ με το οποίο έδιωξε το άγχος από πάνω της.

Στο 44ο λεπτό του πρώτου μέρους μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ Άρνολντ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Φαμπίνιο από κοντά με το κεφάλι έκανε το 1-0!

Χωρίς άγχος στο δεύτερο η Λίβερπουλ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ έχοντας το 1-0 του πρώτου μέρους ήταν πιο απελευθερωμένη και κατάφερε στο 69′ να «γράψει» το 2-0. Σέντρα… πάρε-βάλε του Ρόμπερτσον από τ’ αριστερά για τον Τσάμπερλεϊν ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Λίβερπουλ!

Το 3-0 δεν άργησε να έρθει με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο το λάθος της Μπρέντφορντ. Πίεση ψηλά από τη Λίβερπουλ, ο Φερναντέζ έκανε λάθος πάσα στον Νόργκααρντ στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Φιρμίνο να κλέβει να παίζει το ένα-δύο με τον Μιναμίνο ο οποίος ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και πλάσαρε σε κενή εστία, τόσο απλά…

Έτσι και η Λίβερπουλ πήρε την πρώτη της νίκη στην Premier League για το 2022, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρία ματς πρωταθλήματος.

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τζόουνς, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Ντιόγκο Ζότα (81′ Γκόρντον), Τσάμπερλεϊν (69′ Μιναμίνο), Φιρμίνο (78′ Μίλνερ).

Μπρέντφορντ: Φερναντέζ, Άζερ, Γιάνσον, Πινόκ, Χένρι (49′ Κάνος), Μπαπτίστ (68′ Βίσα), Νόργκααρντ, Τζάνελτ, Ράσμουσεν, Εμπεμό (75′ Γιένσεν), Τόνεϊ.