ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΛΙΝΤΣ 2-3: Ο Χάρισον ήθελε τη νίκη και την πήρε

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ – ΛΙΝΤΣ: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρισον, η Λιντς κέρδισε την Γουέστ Χαμ με 3-2.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κατάφερε να πανηγυρίσει η Λιντς, στην έδρα της Γουέστ Χαμ, την οποία και κέρδισε με 3-2, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάριστον, ο οποίος σκόραρε και τα τρία γκολ της ομάδα του.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Λιντς, η οποία κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση από τα πρώτα κιόλας λεπτά, καταφέρνοντας να βρει γκολ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Χάρισον.

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός κατάφερε να κάνει το 1-0 με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Φορσό.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές όμως μέσα σε 2 λεπτά, να αλλάζουν τον ρυθμό τους και να τους… ρίχνουν.

Την ευκαιρία να χτυπήσει βρήκε η Γουέστ Χαμ, η οποία παρότι δεν ήταν τόσο καλή μέχρι εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπόουεν στο 34ο λεπτό.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε λίγο, καθώς 3 λεπτά αργότερα και πάλι ο Χάρισον, αυτή τη φορά μετά από ασίστ του Έιλινγκ, έκανε το 2-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα στη Λιντς.

Ένα προβάδισμα που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος καλύτερα μπήκε η Γουέστ Χαμ, με τα «σφυριά» να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν αρκετά γρήγορα, συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Φορνάλς είπε… ευχαριστώ στην πάσα του Αντόνιο και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Χάρισον όμως συνέχισε να έχει διαφορετική άποψη σχετικά με το προβάδισμα του αγώνα και 8 λεπτά αργότερα, μετά από ασίστ του Ραφίνια, έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του.

Στο τελευταίο μισάωρο οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για να καταφέρουν να βρουν μια ακόμη ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την Λιντς από την άλλη να κάνει το 4-2 με τον Κλιχ, με το γκολ όμως να ακυρώνεται μετά από τη χρήση του VAR.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε με ένα πολύτιμο διπλό στην… τσέπη.

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ (87′ Πέρκινς), Κρέσγουελ, Λανζίνι, Ράις, Μπόουεν, Φορνάλς (69′ Γιαρμολένκο), Βλάσιτς (61′ Βλάσιτς), Αντόνιο

Λιντς (4-2-3-1): Μεσλιέ, Ντάλας, Έιλινγκ, Στρούιτσκ, Φίρπο (23′ Χέλντε), Φορσό (22′ Μπάτε (65′ Ροντρίγκο)), Κοχ, Ραφίνια, Κλίχ, Χάρισον, Τζέιμς