ΑΕΚ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2: Με γκολ-όνειρο του Μεντόσα η ΑΕΚ έζησε... εφιάλτη!

ΑΕΚ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2: Η ομάδα του Αγρινίου με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ

Ο Παναιτωλικός υποχρέωσε την ΑΕΚ σε οδυνηρή ήττα στο ΟΑΚΑ με 2-1, εκμεταλλευόμενος την συνολικά τραγική αμυντική λειτουργία της Ένωσης για άλλο ένα παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη και μόνο κόντρα στον Παναιτωλικό και ο Γιαννίκης επέλεξε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού να κρατήσει στον πάγκο τον Τσούμπερ, τοποθετώντας τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης, τον Αμραμπατ δεξιά, συνέχισε το πείραμα με τον Λιβάι στα αριστερά και τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο. Εντυπωσιακή η επιλογή με τον Σβάρνα στο δεξί άκρο της άμυνας, «εξαργυρώνοντας» την καλή παρουσία του στο παιχνίδι με τη Λαμία.

Από το πρώτο λεπτό στο παιχνίδι η ΑΕΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και έδειξε διάθεση να καθαρίσει όσο το δυνατόν νωρίτερα. Ωστόσο, όσο και εάν ήθελε, αυτό δεν γινόταν στην πράξη. Μολονότι ο Παναιτωλικός δεν ήταν τόσο συμπαγής στις γραμμές του – αν και έπαιζε και με τους 11 πίσω από τη μεσαία γραμμή – η ΑΕΚ δεν είχε κίνηση, έπασχε ξανά στη μεσαία γραμμή και περίμενε σχεδόν τα πάντα από τις ατομικές εμπνεύσεις των Αμραμπατ και Μάνταλου.

Μοιραία, η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις για να σκοράρει, αφού ο Μάνταλος αστόχησε στις δύο πιο καλές στιγμές σε μακρινά σουτ, αλλά με ελεύθερο πεδίο. Το μεγάλο ζήτημα ήταν ξανά η μεσαία γραμμή, που δεν μπορούσε να δώσει στην ΑΕΚ γρήγορη κυκλοφορία, δεν υπήρχε καμία συμμετοχή από Σιμόες ή Λε Ταλέκ στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και έτσι κατάφερνε ο Παναιτωλικός να δημιουργεί υπεραριθμία και να καλύπτει τους χώρους.

Οσα ζήτησε ο Αναστασίου

Ο Αναστασίου ζητούσε από τους παίκτες του να μη μένουν κλεισμένοι στο καβούκι τους και αυτό εξελίχθηκε σε δίκοπο μαχαίρι. Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά με τον Τσιντώτα να είναι εξαιρετικός, ενώ άφησε και χώρους. Στην πρώτη φάση που οι «κιτρινόμαυροι» κινήθηκαν σε ανοιχτό χώρο, ο Μάνταλος άνοιξε για τον Ανσαριφάρντ, εκείνος έκανε τρομερή προσπάθεια νικώντας κατά κράτος τον αντίπαλο του και με πλασέ άνοιξε το σκορ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.

Με το γκολ που έλυσε τον γόρδιο δεσμό, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε το δοκάρι με την εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, την εξαιρετική προσπάθεια με την πάσα του Ανσαριφάρντ και την εκτέλεση του Λιβάι που απέκρουσε ο Μελίσσας, αλλά έπειτα έπεσε ξανά ο ρυθμός και η ΑΕΚ έδειξε να προσπαθεί να πάει πλέον σε διαχείριση του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ περίμενε τον Παναιτωλικό να βγει από τα καρέ του και ο Γιαννίκης έριξε στο ματς τον Τσούμπερ, για να χτυπήσει στους ανοιχτούς χώρους.

Αυτή η λογική της ΑΕΚ έκανε τον Αναστασίου να πιστεύει πως μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Ενίσχυσε με γρήγορους παίκτες την επίθεση της ομάδας του (Καρέλης, Μόρσεϊ) και πλέον το σκηνικό του ματς άλλαξε πλήρως, με την ΑΕΚ να περιμένει στο μισό γήπεδο. Κάπως έτσι, με την άμυνα της ΑΕΚ να είναι στο κέντρο, ο Καρέλης βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Τσιντώτα και ισοφάρισε και αμέσως μετά, ο Μεντόσα εκμεταλλεύθηκε τη σοκαρισμένη Ενωση και με κεραυνό έκανε το τελικό 1-2. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν ανύπαρκτη και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας (80’ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (80’ Σάκχοφ), Σιμόες (87’ Κοσίδης), Αμραμπατ (87’ Γέβτιτς), Μάνταλος, Γκαρσία (65’ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες (64’ Μάρντενσον), Μπαρμπόσα (70’ Μόρσεϊ), Μεντόσα (85’ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (85’ Μαλλής), Βέργος (70’ Καρέλης)