ΑΕΛ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-0: Ο Μαυριάς «λύτρωσε» τους «βυσσινί»

Η Λάρισα επικράτησε της Νίκης Βόλου στο ντέρμπι του Βορείου Ομίλου της Super League 2

H AEΛ χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Μαυριά αλλά και στην… αστοχία της Νίκης Βόλου, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 και να «σκαρφαλώσει» στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2.

Oι «βυσσινοί» έχουν ανεβάσει τέρμα τα… γκάζια στα τελευταία ματς, με αυτή να είναι η τρίτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα. Αν και μπήκαν πιο δυναμικά στο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, καθώς καταλογίστηκε πέναλτι υπερ τους.

Ο Ροχάνο, στο 25′, στάθηκε στην άσπρη βούλα, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει αφού ο Θεοδωρόπουλος του είπε «όχι». Η ΑΕΛ δεν θα μπορούσε παρά να εκμεταλλευτεί την αστοχία των αντιπάλων της.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Μαυριάς έκανε το 1-0, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα. Η Λάρισα, έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Γκοτζαμανίδη, το σουτ του οποίου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 65ο λεπτό.

Η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τους «βυσσινοί» να παίρνουν την σημαντική αυτή νίκη.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Μαυριάς (76′ Γλυνός), Όγκμποε, Γιάκος, Ακούνια.

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Τσιμπούκας (54′ Βλαχομήτρος), Ανδρέου, Αλιατίδης (66′ Γρομητσάρης), Πάνος, Κάσσος, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Μέτσε (54′ Βασιλείου), Γκαρσία, Ροχάνο (54′ Τζιώρας).