ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-2: Η θέση της «Βασίλισσας» είναι στον θρόνο!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν

Τρομερό θέαμα επεφύλασσε ο τελικός του Σούπερ Καπ Ισπανίας, με την Ρεάλ Μαδρίτης να δείχνει την «κλάση» της και χάρη στην μυθική εμφάνιση του Κουρτουά, να επικρατεί 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και να κατακτά τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Αυτό είναι το 12ο Σουπερ Καπ στην ιστορία της Ρεάλ, ένα λιγότερο από την Μπαρτσελόνα. Η περσινή νικήτρια, Μπλιμπάο, δεν κατάφερε να κρατήσει το… σκήπτρο της.

Το ματς

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι δύο ομάδες έδειξαν τις «άγριες» διαθέσεις τους. Η Ρεάλ Μαδρίτης, είχε μπει πιο δυναμικά στο ματς, με τον Ροντρίγκο στο 8΄, να κάνει μία τρόμερή κούρσα, να μπαίνει στην περιοχή και να κόβεται από την αντίπαλη άμυνα λίγο πριν ρίξει… κεραυνό.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άργησε να ανέβει, με τους παίκτες να θυμίζουν… πινγκ-πονγκ με την ταχύτητα που κινούνταν μέσα στο γήπεδο. Στο 14′, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους Βάσκους για χέρι του Αλάμπα, με τον ρέφερι ωστόσο να μην δίνει κάτι.

Καζεμίρο vs Σιμόν…

Η πρώτη τεράστια στιγμή στο παιχνίδι ανήκει στην «Βασίλισσα», με τον Μπενζεμά να κάνει το διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Σιμόν να πραγματοποιηθεί μία μυθική επέβαση, κρατώντας το 0-0! Η Ρεάλ ήταν ασταμάτητη, με σουτ-κεραυνό του Καζεμίρο στο 27′ να αποκρούεται δύσκολα από τον αντίπαλο κίπερ.

Deja-vu ζήσαμε στο ματς ένα λεπτό αργότερα, με τον Βραζιλιάνο να δοκιμάζει κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και τον Σιμόν να λέει ξανά «όχι».

Το σκορ άνοιξε η «Βασίλισσα» στο 38΄με απίστευτη γκολάρα του Μόντριτς. Ο Ροντρίγκο έκανε μια τρομερή κούρσα, έστειλε την μπάλα στον συμπαίκτη του και αυτός με την σειρά του «εκτέλεσε» στην κελιστή γωνία του πορτιέρε της Μπιλμπάο.

Η Αθλέτικ δεν το έβαλε κάτω και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου τρομερό γύρισμα του Σάντσετς κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Κουρτουά.

Το VAR και ο Μπενζεμά «πάγωσαν» την Μπιλμπάο

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με το… δεξί για την Ρεάλ, καθώς ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπερ της «Βασίλισσας» για χέρι του Γεράι μέσα την περιοχή. Στην άσπρη βούλα στάθηκε ο Καρίμ Μπενζεμά και έκανε αυτό που ξέρει… εκτέλεσε τους αντιπάλους!

Η Μπιλμπάο πίεζε για ένα γκολ, μετρώντας ωστόσο μηδέν σουτ στον στόχο! Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 64΄ με τον Γκαρθία να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά να αστοχεί. Η Ρεάλ θέλησε να «χαμηλώσει» το ρυθμό του παιχνιδιού ωστόσο το πρέσινγκ των αντιπάλων δεν της άφηνε περιθώρια.

Ρεσιτάλ ατυχίας…

Στο 75΄ο Γκαρθία απείλησε ξανά τους αντιπάλους, με τον παίκτη της Μπιλμπάο να αποτελεί… πονοκέφαλο για τους «μερένγκες». Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν φάουλ σε καλό σημείο, με το σκορ να παραμένει 2-0.

Στο 86΄για ακόμη μία φορά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της Μπιλμπάο! Ο Γκαρθία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μιλιτάο, με τον διαιτητή να δείχνει κόκκινη στον παίκτη της Ρεάλ και να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των αντιπάλων. Ο Κουρτουά ωστόσο, για ακόμη μία φορά δεν έκανε την… χάρη στην Αθλέτικ, καθώς απέκερουσε το πέναλτι του Γκαρθία.

Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στην ροή του ματς, με την «Βασίλισσα» να κάνει σεφτέ για φέτος και να κατακτά το Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Ρεάλ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Αλάμπα, Κρόος, Μπενζεμά, Μόντριτς, Καζεμίρο, Βάθκεθ, Βινίσιους, Ροντρίγκο, Μεντί.

Αθλέτικ: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ, Γκαρθία, Θαράγα, Μουνιαΐν, Σάνσετ, Γουίλιαμς.