ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δώδεκα χρόνια πέρασαν από το τελευταίο μηδέν σε δύο σερί ματς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Από το 2009 είχε να μείνει ο Ολυμπιακός στο μηδέν σε δύο σερί ματς πρωταθλήματος

Δεν είναι και στην καλύτερή του κατάσταση ο Ολυμπιακός το τελευταίο διάστημα και αυτό φαίνεται από την εικόνα που έχει μέσα στο γήπεδο.

Το είπε και ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά, Πέδρο Μαρτίνς, μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο πως η συγκεκριμένη περίοδος είναι δύσκολη για τους «ερυθρόλευκους», αλλά μέσα από τη δουλειά θα μπορέσουν να τα διορθώσουν όλα.

Εκεί όπου δείχνει να «πονάει» ο Ολυμπιακός είναι η επίθεσή του. Στην άμυνα έχει κρατήσει το μηδέν σε δύο σερί ματς, αν και το ένα παιχνίδι ήταν με τον όχι και τόσο επικίνδυνο Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ το άλλο 0-0 ήταν απέναντι στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Πέρασαν πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να σκοράρει σε δύο σερί ματς σε εγχώριες διοργανώσεις και ακόμη περισσότερα απ’ όταν δεν είχε βρει δίχτυα σε αγώνες πρωταθλήματος. Όλα αυτά τα χρόνια έχουν υπάρξει στιγμές στις οποίες δε σκόραρε, αλλά μεσολαβούσαν ματς Ευρώπης. Όμως σε αναμετρήσεις στην Ελλάδα είχε να συμβεί πολλά χρόνια!

Με την Μπαρτσελόνα είχε μείνει στο μηδέν ο Ολυμπιακός!

Η τελευταία φορά που πέρασαν δύο ματς για τον Ολυμπιακό και δεν κατάφερε να σκοράρει, έχοντας όμως και αγώνα για την Ευρώπη και συγκεκριμένα το Champions League, ήταν το 2017.

Στις 28/10/17 ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 1-0 και μετά έφερε 0-0 με την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε στις 31/10/17 στο Καραϊσκάκη.

Το 2012 μαζί με ματς Κυπέλλου κόντρα σε ΟΦΗ και Κέρκυρα

Αν συμπεριλάβουμε και τους αγώνες του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός είχε να μείνει στο μηδέν στην επίθεσή του από του 2012, πέρασαν δέκα χρόνια από εκείνη την εποχή.

Στις 04/04/12 έφερε 0-0 με τον ΟΦΗ στην Κρήτη για τη διοργάνωση του Κυπέλλου.

Και λίγες ημέρες στις 08/04/12, ηττήθηκε με 1-0 από την Κέρκυρα στο Καραϊσκάκη.

Δώδεκα χρόνια παρά… κάτι στο πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός τώρα είχε 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και 0-0 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Η τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο σερί ματς στη Super League χωρίς να σκοράρει, ήταν το 2010, δώδεκα χρόνια πριν δηλαδή! Στις 12/05/10 ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί από τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη με 1-0 και στις 16/05/10 επίσης εντός έδρας είχε έρθει με τον Άρη 0-0, παιχνίδια για τα πλέι οφ.

Την ίδια αγωνιστική περίοδο είχε άλλα δύο συνεχόμενα ματς χωρίς να σκοράρει, στις 17/01/10 στο 0-0 με την Καβάλα εκτός έδρας και στις 24/01/10 ξανά από τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο Καραϊσκάκη.

Δύο σερί 0-0 είχε από το 2009!

Το 2010 ο Ολυμπιακός είχε δύο σερί ματς να σκοράρει έχοντας και ήττα στα αποτελέσματά του. Να φέρει δύο σερί 0-0 στη Super League, όπως τώρα με Απόλλων Σμύρνης και Παναθηναϊκό, είχε από το 2009!

Στις 01/03/09 είχε παίξει με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη και είχε έρθει 0-0, ενώ μία εβδομάδα μετά αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και οι δύο ομάδες επίσης έμειναν στο 0-0.

Να σημειωθεί όμως πως ανάμεσα στα δύο αυτά ματς είχε μεσολαβήσει ένα παιχνίδι Κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη (2-0 οι «ερυθρόλευκοι» στην παράταση).