ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΤΖΕΝΟΑ 6-0: Την πάτησε και… πάτησε 6αδα

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΤΖΕΝΟΑ: Τη νίκη με το εμφατικό 6-0 πανηγύρισε η Φιορεντίνα απέναντι στην Τζένοα για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Μια εκπληκτική Φιορεντίνα κατάφερε να… στήσει πάρτι, στο Αρτέμιο Φράνκι, απέναντι στην Τζένοα, την οποία και κέρδισε με 6-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση και έφτασαν μια ανάσα από το 1-0 μόλις στο 11ο λεπτό, όταν ο Βλάχοβιτς, έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα, με τον Σέρβο γκολτζή όμως να αστοχεί.

Ότι δεν πέτυχε ο συμπαίκτης του όμως, το πέτυχε ο Οντριοθόλα 4 λεπτά αργότερα, όταν και έκανε το 1-0. Η πίεση συνεχίστηκε ακόμα και μετά το πρώτο γκολ, μια πίεση που έφερε καρπούς με τον Μποναβεντούρα να κάνει το 2-0 στο 34’.

Η Φιορεντίνα συνέχισε στον… καυτό της ρυθμό, καταφέρνοντας να βρει ένα ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Μπιράγκι στο 42’ να κάνει το 3-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος δεν άλλαξε καθόλου από το πρώτο, παρά τις αλλαγές των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 51’ κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ με τον Βλάχοβιτς, να στέλνει αυτή τη φορά τη μπάλα στο πλεκτό.

Το πάρτι στο Αρτέμιο Φράνκι δεν τελείωσε όμως εκεί, καθώς ο Μπιράγκι, κατάφερε να βάλει και δεύτερο γκολ, κάνοντας το 5-0 στο 69’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τορέιρα στο 77ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Η Φιορεντίνα με τη νίκη αυτή κατάφερε να μπει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, αφήνοντας από κάτω της, στην ισοβαθμία τη Ρόμα, ενώ η Τζένοα συνεχίζει να προβληματίζει και να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Φιορεντίνα (4-3-3): Τερατσιάνο, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Τορέιρα, Μάλε, Γκονζάλεθ, Σαπονάρα, Βλάχοβιτς

Τζένοα (4-3-1-2): Σιρίγου, Χέφτι, Όστιγκαρντ, Βανχέουσντεν, Καλαφιόρι, Στουράρο, Μπαντέλι, Γκαλνταμές, Πορτανόβα, Γιεμπόα, Ντέστρο