BUNDESLIGA: Έριξε 5αρα και παρέμεινε τρίτη η Λεβερκούζεν - Δεύτερη νίκη στην σεζόν για Γκρόιτερ Φιρτ

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 5-1 της Άουγκσμπουργκ φτάνοντας τις δύο σερί νίκες ενώ η Γκρόιτερ Φιρτ κατόρθωσε να φτάσει μόλις στην δεύτερη νίκη της την φετινή σεζόν νικώντας με 2-1 την Μάιντς για την 20η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι «ασπιρίνες» έκαναν την δουλειά τους από το πρώτο κιόλας μέρος του αγώνα αφού σημείωσαν δύο τέρματα, πρώτα με τον Μπελαραμπί στο 9ο λεπτό κι έπειτα με τον Ντιαμπί στο 24′. Ο Μάιερ προσπάθησε να βάλει ξανά στο παιχνίδι την Άουγκσμπουργκ στο δεύτερο μέρος με γκολ του Μάιερ στο 63′, όμως δύο λεπτά μετά ο Ντιαμπί σκόραρε και πάλι αυξάνοντας και πάλι το προβάδισμά της στα δύο τέρματα κάνοντας το 3-1.

Ο Γάλλος εξτρέμ της Λεβερκούζεν δεν σταμάτησε εκεί σκοράροντας και πάλι για το 4-1 και φτάνοντας σε χατ τρικ στο 69′. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Αλάριο στο 81ο λεπτό.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος έμεινε στον πάγκο στο ξεκίνημα, αλλά μπήκε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό στην θέση του Τα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (πρ. Ζεράρντο Σεοάν): Χραντέτσκι, Τα (82′ Ρέτσος), Χινκάπι, Φρίμπονγκ, Μπάκερ, Άντριχ, Βιρτς (82′ Σερτντεμίρ), Αντλί (70′ Αρανγκίζ), Μπελαραμπί (78′ Φοσού-Μενσά), Ντιαμπί, Σικ (70′ Αλάριο)

Άουγκσμπουργκ (πρ. Μάρκους Βέινζερλ): Γκίκιεβιτς, Γκουβελέου, Όξφορντ, Γκάμνι (74′ Φραμπέργκερ), Ουντουοκχάι, Μάιερ, Ντορς, Βάργκας (46′ Ζεκίρι), Πέντερσεν (46′ Γκούντερ), Πέπι (57′ Νιερντερλέχνερ), Γκρεγκόριτς (74′ Χαν)

Η Γκρόιτερ Φιρτ πέτυχε μόλις τη δεύτερη φετινή της νίκη απέναντι στην Μάιντς με 2-1. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν οι Ντούντζιακ στο 12ο λεπτό και Μπελ με αυτογκόλ στο 66′, με τον Ονισίβο να μειώνει απλώς στο 90+3′.

Η Γκλάντμπαχ συνεχίζει να προβληματίζει, αφού στραβοπάτησε εκ νέου, αυτή τη φορά εντός έδρας απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου, αφού υπέστη την ήττα με 2-1. Ο Μαξ Κρούζε με πέναλτι στο 18′ έδωσε προβάδισμα στην Ουνιόν Βερολίνου με τον Κονέ να ισοφαρίζει (40′) πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Το γκολ της λύτρωσης για την ομάδα του Βερολίνου πέτυχε και πάλι ο Κρούζε στο 84′.

Γκλάντμπαχ (πρ. Άντι Χίτερ): Σόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Φρίντριχ, Λάινερ, Νετς, Ζακάρια, Κονέ, Νεουχάους, Χόφμαν (79′ Χέρμαν), Εμπολό

Ουνιόν Βερολίνου (πρ. Ουρς Φίσερ): Ρένοου, Μπαουμγκάρτλ, Νότσε, Τζάεκελ, Τρίμελ, Γκίσελμαν (88′ Οζίπκα), Πρόμελ (59′ Μόχβαλντ), Κεντίρα, Κρούζε (88′ Χαραγκούτσι), Μπέκερ (70′ Οζτουνάλι), Βολγκσάμερ (70′ Μπέχρενς)

Η Φράιμπουργκ κέρδισε με 2-0 την Στουτγκάρδη και κατόρθωσε να μπει στην τετράδα του πρωταθλήματος. Ο Ίτο με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 37′ και ο Σάντε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 72ο λεπτό.

Βασικός αγωνίστηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος βγάζοντας όλο το 90λεπτο.