ΛΙΝΤΣ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 0-1: Με Τζότζο Σέλβι η πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Νιουκάστλ, απέναντι στην Λιντς, την οποία και κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Τζότζο Σέλβι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζότζο Σέλβι, η Νιουκάστλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λιντς και πήρε το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδειχναν να ελέγχουν καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα, παρ’ όλα αυτά στα επιθετικά δρόμενα και οι 2 ομάδες έδειχναν να είναι το ίδιο επικίνδυνες.

Καμία όμως δεν μπορούσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού, τη λύση έδωσε ο Τζότζο Σέλβι στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, ο 29χρονος μέσος της Νιουκάστλ, έκανε το 1-0 σε ένα ιδιαίτερο χρονικά σημείο.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ που θα έφερνε ξανά την ισοπαλία, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντέχουν και να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας της Νιουκάστλ για τη φετινή σεζόν, μια νίκη που την ανέβασε στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Λιντς έμεινε στην 15η.

Λιντς: Μεσλιέ, Έιλινγκ, Γιορέντε, Στρούιτζκ, Ντάλας, Κοχ, Κλιχ, Ραφίνια, Χάρισον, Ροντρίγκο, Τζέιμς

Νιουκάστλ: Ντουμπράβκα, Τρίπιερ, Λασέλς, Σαρ, Ντούμετ, Γουίλοκ, Τζοέλιντον, Σέλβι, Φρέισερ, Σεντ-Μαχιμίν, Γουντ