ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΓΟΥΛΒΣ 1-2: Με Μουτίνιο βλέπει… Ευρώπη

Μεγάλη νίκη για Γουλβς, με πρωταγωνιστή τον Μουτίνιο κέρδισε την Μπρέντφορντ με 2-1.

Την τρίτη της σερί νίκη στην Premier League, πανηγύρισε η Γουλβς, με τους «λύκους» να περνάνε και από την έδρα της Μπρέντφορντ, την οποία κέρδισαν με 1-2, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοάο Μουτίνιο, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και έκανε την ασίστ για το δεύτερο.

Οι «λύκοι» παρότι δεν χρειάστηκε να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο σημερινό παιχνίδι, κατάφεραν να είναι κυνικοί και να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας ένα μεγάλο… τρίποντο στο δρόμο προς ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το πρώτο μέρος κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς και για τις δύο ομάδες, κάτι που έφερε και το 0-0 στο τέλος του 45λέπτου.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα άλλαξαν, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με την πρώτη τους τελική προσπάθεια στον στόχο, να ανοίξουν το σκορ, με τον Ζοάο Μουτίνιο, στο 48’.

Η απάντηση για την Μπρέντφορντ, δεν άργησε να έρθει, ο Τόνι στο 71ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Εμμπουεμό και έκανε το 1-1.

Ο Μουτίνιο όμως ήθελε τη νίκη και 7 λεπτά αργότερα, από σκόρερ έγινε πασέρ και με ασίστ στον Νέβερ στο 78’ η Γουλβς έκανε το 2-1, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.

Οι «λύκοι» έφτασαν κοντά και σε 3 γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Αντάμα Τραορέ στο 90+6’, ο Ισπανός σκόραρε, το τέρμα όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μπρέντφορντ: Λοσλ, Άγιερ, Γιάνσον, Πίνοκ, Κάνος, Γιένσεν, Νόργκαρντ, Χάνελτ, Χένρι, Εμπουεμό, Τόνι

Γούλβς: Ζοσέ Σα, Κίλμαν, Κόαντι, Γκόμες, Σεμέδο, Ντεντόκερ, Νέβες, Μουτίνιο, Άιτ Νούρι, Ποντένσε, Σίλβα