ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1: Αϊτόρ ο εξορκιστής, πράσινος θριαμβευτής!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλο διπλό στη Νεάπολη απέναντι στον Ιωνικό (1-0) με σκόρερ τον Αϊτόρ, για την 19η αγωνιστική της Super League

Με γκολ – ζωγραφιά του Αϊτόρ, ο Παναθηναϊκός… ξόρκισε τους εκτός έδρας δαίμονές του και έφυγε με μεγάλο διπλό από τη Νεάπολη (1-0) βυθίζοντας περισσότερο τον Ιωνικό

Περίπου ένα τέταρτο πριν από τη σέντρα στη Νίκαια ο Παναθηναϊκός γνώριζε το αποτέλεσμα στο Ηράκλειο. Ο ΟΦΗ ηττήθηκε από τον Παναιτωλικό και οι “πράσινοι” με ματς λιγότερο (το χρωστούμενο με τον Απόλλωνα) είχαν την ευκαιρία να πάνε στο +4 από την κρητική ομάδα και να περιμένουν την Κυριακή τον ΠΑΣ Γιάννινα (κόντρα στον Ολυμπιακό στο γήπεδο Καραϊσκάκη).

Αυτό δημιούργησε μία must-win κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ιωνικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα, είχε μεγαλύτερη ένταση και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μύγα. Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις τελικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι τρεις εξ αυτών ήταν απλώς μακρινά σουτ. Οταν έκανε ευκαιρία εντός περιοχής, βρήκε το πολυπόθητο γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 38ο λεπτό ο Βιτάλ έκανε το τακουνάκι προς τον Βιγιαφάνιες ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι προς τον Αϊτόρ ο οποίος με γυριστό σουτ παραβίασε την εστία του Ιωνικού.

Ήταν ουσιαστικά η πρώτη ατομική προσπάθεια του Βιγιαφάνες στο πρώτο μέρος -αφού ο Ιωνικός τον είχε εγκλωβίσει διαβάζοντας το παιχνίδι του Παναθηναϊκού- και η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι έβγαλαν εξαιρετική επιθετική ενέργεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός θέλησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και είχε ένα δυνατό πρώτο δεκάλεπτο και μία μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτή χάθηκε από τον Αοσμάν στο 48′ όταν το σουτ που επιχείρησε βρήκε στον Χουανκάρ και στο δοκάρι του Μπρινιόλι για να καταλήξει κόρνερ.

Οι “πράσινοι” είχαν την επιδίωξη να παίξουν με αντεπιθέσεις και απείλησαν με τον Βιτάλ, τον οποίο έκοψε ο Μύγας προτού πλασάρει απέναντι από τον Χουτεσιώτη. Αυτή ήταν ουσιαστικά η φάση που έδειξε την αντίδραση της ομάδας του Γιοβάνοβιτς στο καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων και το κατέβασμα του ρυθμού στα υπόλοιπα λεπτά. Ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση συνολικά στο δεύτερο μέρος!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο οργανωμένα, με μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα, καθόλου επιθετικός και με τον Παλάσιος και τον Ιωαννίδη να μπαίνουν αντί των Βιτάλ-Καρλίτος με σκοπό ουσιαστικά την εκμετάλλευση των μακρινών μπαλιών στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να παίξουν γρήγορα τις κόντρες.

Ο Ιωνικός από την άλλη στόχευσε, στα τελευταία λεπτά, στην αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού θέλοντας να δημιουργήσει από εκεί τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Η αλήθεια είναι ότι δεν απείλησε τον αντίπαλο και βραχυκύκλωσε από τον Παναθηναϊκό που κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και επέστρεψε στις νίκες (δεύτερη εκτός συνολικά στο πρωτάθλημα) μετά την ήττα από τον Βόλο και την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Στην αντίπερα όχθη ο Ιωνικός… έμεινε στην τελευταία του νίκη, εκείνο το 3-2 με τον ΠΑΟΚ.

Oι συνθέσεις:

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (82′ Ματσούκας), Ντάλσιο (82′ Μάναλης), Άοσμαν, Λένις (67′ Κιάκος), Τουράμ (67′ Μάντζης)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες (88′ Aλεξανδρόπουλος), Βιτάλ (66′ Παλάσιος), Αϊτόρ, Καρλίτος (66′ Ιωαννίδης)