ΑΛΟΑ - ΣΕΛΤΙΚ 1-2: Στους «16» οι «Κέλτες» με πρωταγωνιστή Γιακουμάκη

ΑΛΟΑ – ΣΕΛΤΙΚ 1-2: Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Σκωτίας πήρε η Σέλτικ κόντρα στην Αλόα, με νίκη 2-1 και γκολ από τον Γιώργο Γιακουμάκη…

Μπορεί η αναμέτρηση της Σέλτικ απέναντι στην Αλόα να είχε ξεκάθαρο «φαβορί», ωστόσο οι «Κέλτες» όντας στο ρελαντί κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους «16», χωρίς να… ιδρώσει.

Στη νίκη – πρόκριση της Σέλτικ είχε πρωταγωνιστή τον Γιώργο Γιακουμάκη, ο οποίος άνοιξε το δρόμο για την επόμενη φάση στην ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα άκρως σεντερφορίσιο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα, στο 14ο λεπτό ο Έλληνας φορ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνα, μετατρέποντας τη σέντρα του Σκέιλς σε γκολ.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση «σφράγισε» ο Λιέλ Αμπάντα, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Κόνον Σάμορ στο 78′ για να διαμορφώσουν το τελικό 2-1.