ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΕΛΤΣΕ 2-2: Η «Βασίλισσα»... απάντησε με buzzer beater στον «πρώην» της ΑΕΚ

Σε ένα εντυπωσιακό ματς, η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Έλτσε

Σε ένα εντυπωιακό ματς η Ρεάλ Μαδρίτης με γκολ στο 90+2′ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Έλτσε, από την οποία κατάφερε να ξεχωρίσε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπόγε, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Το ματς ξεκίνησε με το κλίμα να είναι ιδιαίτερα φορτισμένο, καθώς οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή ως φόρο τιμής στον Φρανθίσκο Χέντο ενώ μια τεράστια φανέλα με τον θρυλικό αριθμό 11 ήταν στο κέντρο του γηπέδου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Βινίσιους, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Μπαντία. Η Ρεάλ είχε μπει πιο δυναμικά στο ματς και στο 20΄άγγιξε το γκολ, ωστόσο σωτήρια ήταν η παρέμβαση του Βερντού πάνω στον Αζάρ που παραλίγο να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ.

Ο Μπενζεμά κορυφαίος, ο Μπενζεμά και μοιραίος…

Ο «πονοκέφαλος» για τη Έλτσε ξεκίνησε από νωρίς καθώς στο 22′ ο Τέτε, έπεσε στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Κασεμίρο και βγήκε εκτός γηπέδου με φορείο!

Η «Βασίλισσα» συνέχισε να είναι καταιγιστική με τον Μπενζεμά να έχει τρομερή ευκαιρία να σκοράρει ένα εντυπωσιακό γκολ. Στο 27′ ο Γάλλος έκανε εντυπωσιακό κατέβασμα μετά από μπαλιά του Αλάμπα, κοντρόλαρε την μπάλα ωστόσο ο Μπαντία του είπε «όχι».

Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος στάθηκε… μοιραίος για την ομάδα του, καθώς δεν ευστόχησε από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που καταλογίστηκε υπερ της Ρέαλ. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Μπενζεμά έχασε πέναλτι με την φανέλα των Μαδριλένιων.

Η τύχη ήταν με το μέρος της Έλτσε

Κόντρα στη ροή του ματς, το σκορ άνοιξε η Έλτσε στο 42′, όταν ο Μπογέ, πρώην πάικτης της ΑΕΚ, βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής και νίκησε τον Κουρτουά με κεφαλιά!

Σωτήριος για ακόμη μία φορά ήταν ο Μπαντία ο οποίος είπε όχι σε σουτ του Μεντί, ενώ στο 45+2΄και στο 45+3′ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο σουτ των Μπενζεμά και Κρόος, οδηγώντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με την Έλτσε να έχει το προβάδισμα.

Non stop ατυχία για την Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το αριστερό για την Ρεάλ. Αν και αρχικά ο διαιτητής είχε δείξει πέναλτι υπερ της, μετά από έλεγχο του VAR αναίρεσε την αποφασή του. Ωστόσο η… ατυχία, δεν σταμάτησε εκεί για την «Βασίλισσα», αφού στο 58′ ο Μπενζεμά αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω τραυματισμού.

Στο 71′ η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να «μπει» ξανά στο ματς, με το σουτ του Βινίσιους να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Μπαντία. H Έλτσε ωστόσο δεν… μάσησε κόντρα στους αντιπάλους και στο 76΄έκανε το 2-0 με τον Μιλά να στέλνει την μπάλα στην γωνία του Κουρτουά.

VAR, o… σωτήρας!

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, με την κεφαλιά του Κασεμίρο στο 78΄να χτυπά στο δοκάρι. Το VAR, βέβαια, ήταν εκείνο που… λύτρωσε την «Βασίλισσα», με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι υπέρ της και τον Μόντριτς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Η ανατροπή ήρθε στο 90+2′, όπου ο Μιλιτάο έκανε εντυπωσιακή κούρσα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το τελικό 2-2.

Ρεάλ: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Αζάρ, Βινίσιους, Μπενζεμά

Έλτσε: Μπαντία, Παλάσιος, Βερντού, Γκονζάλεθ, Μοχίκα, Γκούτι, Γκουμπάου, Τετέ, Μιλά, Μπογιέ, Πέρεθ