ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-4: Διέλυσε τους πρωτευουσιάνους και συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-1 στο Βερολίνο της Χέρτα για την 20η αγωνιστική της Bundesliga και έφτασε τις δύο σερί νίκες. Η ομάδα του Νάγκελσμαν διατήρησε έτσι την διαφορά της από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στους έξι βαθμούς.

Μπάγερν και Τολισό ξεκίνησαν δυναμικά

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και σκόραραν μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Κορεντίν Τολισό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Όμως, ο Γάλλος δεν το… έβαλε κάτω και σημείωσε νέο τέρμα στο 25ο λεπτό με υπέροχη κεφαλιά δίνοντας το προβάδισμα στην Μπάγερν Μονάχου.

H ομάδα του Τζούλιαν Νάγκελσμαν δεν σταμάτηε συνεχίζοντας να επιτίθεται κατά ριπάς στην εστία του Σβόλοου. Έτσι, κατόρθωσε να βρει και δεύτερο τέρμα πριν λήξει το πρώτο μέρος με τον Τόμας Μίλερ να σκοράρει στο 45ο λεπτό και να στέλνει την ομάδα στα αποδυτήρια έχοντας πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων (0-2).

Δεν σταμάτησε η «αρμάδα» του Νάγκελσμαν

Η Μπάγερν δεν έριξε καθόλου τον ρυθμός της και στο δεύτερο μέρος συνεχίζοντας στο ίδιο επίπεδο, όπως συνηθίζει με στόχο να πετύχει όσο περισσότερα γκολ μπορούσε. Η ομάδα του Νάγκελσμαν έφτασε στο 0-3 με γκολ του Σανέ στο 75′ και στο 0-4 με τον Γκνάμπρι στο 79ο λεπτό. Ο τελευταίος έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης της Μπάγερν Μονάχου που σκοράρει 10+ γκολ στις έξι σεζόν που έχει αγωνιστεί στην Bundesliga. Ο άλλος είναι ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Η Χέρτα Βερολίνου μείωσε με τον Εκέλενκαμπ σε 1-4, ο οποίος σκόραρε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Η Μπάγερν πέτυχεκι ένα πέμπτο τέρμα με τον Σανέ, αλλά ακυρώθηκε με την παρέμβαση του VAR, αφού ο Γερμανός χρησιμοποίησε το χέρι του με αποτέλεσμα έτσι να παραμείνει τελικά το 1-4 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Χέρτα Βερολίνου (πρ. Ταϊφούν Κορκούτ): Σβόλοου, Γκέτσερ, Μπογιατά, Ντάρνταϊ (58′ Μπιόρκαν), Πέκαρικ, Μίτελσταντ (58′ Πλάτενχαρντ), Τουσάρτ, Νταρίντα (58′ Ασασιμπάρ), Σερντάρ, Μπελφοντίλ, Μαολιντά (69′ Γιόβετιτς)

Μπάγερν Μονάχου (πρ. Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρντ, Σίλε, Κίμιχ, Ερναντές (83′ Ουπαμεκανό), Τολισό (69′ Σάμπιτσερ), Γκνάμπρι (80′ Μουσιάλα), Κομάν (69′ Ρίτσαρντς), Μίλερ (80′ Γουάνερ), Σανέ, Λεβαντόφσκι