ΕΜΠΟΛΙ - ΡΟΜΑ 2-4: Ένα καταιγιστικό 45λεπτο ήταν αρκετό για τους Ρωμαίους

ΕΜΠΟΛΙ – ΡΟΜΑ 2-4: Από το πρώτο ημίχρονο η Ρόμα επικράτησε με 4-2 της Έμπολι εκτός έδρας και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη τις απώλειες των Φιορεντίνα και Λάτσιο.

Οι παίκτες του Μουρίνιο ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Έιμπραχαμ στο 24′, με τον Μαντσίνι να διπλασιάζει τα τέρματα στο 33′.

Στη συνέχεια ο Ολιβέιρα έκανε το 3-0, σκοράροντας ξανά, και ο Τζανιόλο στο 37′ πέτυχε το τέταρτο γκολ, με τους Ρωμαίους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα και έχοντας καθαρίσει ουσιαστικά το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έμπολι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και εν μέρη το κατάφερε με τον Πιναμόντι στο 55’ να μειώνει σε 4-1 και τον Μπαϊράμι στο 72ο λεπτό να κάνει το 4-2.

Αυτή ήταν και η τρίτη σερί νίκη της Ρόμα σε όλες τις διοργανώσεις, με την Έμπολι να μην έχει πανηγυρίσει στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος.