ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ 2-0: Εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και πέρασε στους «8» - Επιστρέφει και ο Ροντρίγκες στον Ολυμπιακό

Τη νίκη πρόκριση με 2-0, πανηγύρισε η Σενεγάλη, απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι, παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου εθνών Αφρικής.

Η Σενεγάλη ήταν καλύτερη και έλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης από τα πρώτα της λεπτά, κάτι που οφείλεται και στην κόκκινη κάρτα που πήρε από νωρίς και το 21’ ο Αντράντε και το Πράσινο Ακρωτήρι.

Παρά την αριθμητική υπεροχή τους, οι τυπικά γηπεδούχοι, δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να πετύχουν το γκολ. Τα πράγματα, τους έγιναν ακόμα πιο εύκολα στο 57ο λεπτό, όταν ο Βοζίνια, πήρε μια ακόμη κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες.

Η Σενεγάλη χρειάστηκε μόνο 6 λεπτά για να αξιοποιήσει την αριθμητική της υπεροχή και με ένα πανέμορφο γκολ του Μανέ, άνοιξε το σκορ.

Ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ λίγα λεπτά μετά το γκολ του τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, πληρώνοντας μια σύγκρουση που είχε με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όταν το σκορ ήταν ακόμα 0-0.

Ακόμα και μετά το γκολ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για το Πράσινο Ακρωτήρι το οποίο δεν μπορούσε να παίξει επιθετικά και να βρει το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στην υπόθεση πρόκριση.

Το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης κλείδωσε ο Ντιένγκ με γκολ στο 90+2’.

Μένει ο Σισέ, γυρίζει ο Γκάρι

Με ενδιαφέρον παρακολούθησε την αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός, καθώς δύο δικοί του ποδοσφαιριστές, αγωνίστηκαν αντιμέτωποι.

Ο Γκάρι Ροντρίγκες έπαιξε βασικός και έγινε αλλαγή στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Παπέ Αμπού Σισέ, έμεινε στον πάγκο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρ’ όλα αυτά, είδε την ομάδα του να κερδίζει και να προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Ο μεσοεπιθετικός των «ερυθρολεύκων» από την άλλη θα κάνει το ίδιο δρομολόγιο με τους Αγκιμπού Καμαρά και Χένρι Ονιεκουρού και θα βρίσκεται άμεσα στο Ρέντη.