ΜΑΡΟΚΟ - ΜΑΛΑΟΥΙ 2-1: Με «δώρο» Χακίμι στους «8» του Κόπα Άφρικα

To Mαρόκο επικράτησε 2-1 του Μαλάουι και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Το Μαρόκο επικράτησε 2-1 του Μαλάουι, το οποίο αν και σημείωσε μία εξαιρετική εμφάνιση, δεν κατάφερε να πάρει την προκριση στους «8» του Κόπα Άφρικα.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι, με ένα εντυπωσιακό γκολ, αν όχι το ωραιότερο της διοργάνωσης. Μόλις στο 7ο λεπτό o Mανγκό, με σουτ-κεραυνό από απόσταση 35 μέτρων, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιασίν Μπουνού.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γιουσέφ Εν-Νεσιρί σημείωσε το 1-1, με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Η «ανατροπή» όμως, οφείλεται στον άσο της Παρί Σεν Ζερμέν, Ασράφ Χακίμι.

Ο έμπειρος μπακ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ στο 70′ και έστειλε την μπάλα απευθείας στο αντίπαλο τέρμα, κάνοντας το τελικό 2-1, με το Μαρόκο να στοχεύει πλέον στην πρόκριση στους «4».