ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΑΣΙΑ: Αυστραλία και Ιαπωνία κέρδισαν και περιμένουν την Σαουδική Αραβία

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ – ΑΣΙΑ: Έριξε 4αρα στο Βιετνάμ και ανέβηκε δεύτερη η Αυστραλία

Η Αυστραλία διέλυσε με 4-0 το Βιετνάμ ενώ η Ιαπωνία επικράτησε με 2-0 της Κίνας για την 7η αγωνιστική των προκριματικών της Ασίας για το Μουντιάλ του Κατάρ.

Τα «καγκουρό» δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση του δεύτερη ομίλου όπου συμμετέχουν και μάλιστα χωρίς βαθμό. Ο Τζέιμι Μακλάρεν άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό και ο Τομ Ρόγκιτς διπλασίασε τα τέρματά τους στο 45+2′ καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο κιόλας μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Αυστραλία κατόρθωσε να πετύχιε ακόμη δύο τέρματα. Ο Κρεγκ Γκουντγουίν έκανε το 3-0 στο 72ο λεπτό, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με το εθνόσημο σε ηλικία 30 ετών στην έκτη του μόλις εμφάνιση. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ράιλι ΜακΓκρί που επίσης μπήκε ως αλλαγή, σκοράροντας μάλιστα μόλις τέσσερα λεπτά αφότου εισήλθε στον αγώνα.

Αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Τζέιμς Τζέγκο του Άρη στο 81ο λεπτό στην θέση του Άαρον Μόουι.

Η Ιαπωνία κέρδισε με 2-0 την Κίνα φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση, που δίνει απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ, όντας ένα μόλις βαθμό μπροστά από την Αυστραλία.

Τα γκολ των «μπλε σαμουράι» πέτυχαν οι Γιούγια Οσάκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 13′ και Τζούνια Ίτο στο 61ο λεπτό.

Βαθμολογία 2ου ομίλου (7η αγωνιστική):

1. Σαουδική Αραβία 16 (1 αγώνα λιγότερο)
2. Ιαπωνία 15
3. Αυστραλία 14
4. Ομάν 7 (1 αγώνα λιγότερο)
5. Κίνα 5
6. Βιετνάμ  0

Σαουδική Αραβία – Ομάν (19:15)

Οι δύο πρώτες θέσεις οδηγούν κατευθείαν στα τελικά του Μουντιάλ ενώ η τρίτη σε αγώνα νοκ άουτ.